Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

Hastalıklar ve Tedavileri forumunda bulunan KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma konusunu görüntülemektesiniz. KUDUZ Grup Hepsi Fan Club - KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma Virüslerin yol açtığı sıklıkla hayvanlardan insana bulaşan beyni ve omuriliği (merkezi sinir sistemi) etkilediği için ölümle sonuçlanan bir ...

 1. #1
  Üye cemr_E_mre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Nov 2007
  Yaş
  19
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  277016

  Standart KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

  KUDUZ
  Grup Hepsi Fan Club - KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma Virüslerin yol açtığı sıklıkla hayvanlardan insana bulaşan beyni ve omuriliği (merkezi sinir sistemi) etkilediği için ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Kuduza neden olan virüs memelilerin ve kuşların (sıcakkanlı hayvanlar) hücrelerinde yaşayabilir. Kuduz bir hayvanın insanı ısırmasıyla bulaşır. Kurt tilki yarasa tavşan gibi hayvanlarda kuduz virüsü oldukça yaygındır. Bu yabani hayvanlarda yaygın bir şekilde bulunmasına rağmen virüsün insanlara bulaşmasına neden olan hayvanlar sıklıkla kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardır.
  Bu hayvanların salyasında bulunan kuduz virüsü hayvanın ısırmış olduğu yerdeki yaradan içeriye girer. Daha sonra yavaş yavaş ilerler ve beyne ulaşır. Bu yüzden hastalığın kuluçka süresi 10 gün ile 6-8 ay arasında değişir. Hayvanın ısırdığı yer kafaya ne kadar yakın olursa kuluçka süresi de o kadar kısa olur.

  KUDUZUN BELİRTİLERİ
  Kuduza neden olan virüs beyne ve omuriliğe yerleştikten sonra kuduzun ilk belirtileri ortaya çıkar. Bundan sonra hayvanın kuduz olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Hayvan; huzursuz tedirgin ve hırçındır. Çünkü virüsün yerleşmesiyle merkezi sinir sistemi uyarılmıştır. Hayvan daha sonra saldırgan bir hal alır ve diğer hayvanları ve insanları ısırmaya başlar. Bu döneme kudurma evresi denir. Bu süre içinde hayvanda felç belirtileri ortaya çıkar. Dolayısıyla su içmek istemez tükürüğünü yutamaz ve ağzından salyalar akmaya başlar. Havlaması boğazında bir şey varmış gibi boğuktur ve ışıktan rahatsız olur. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra 4-5 gün içinde hayvan ölür. Bazı vakalarda saldırma ve kudurma belirtileri görülmez ve hayvan ağır bir felç geçirerek ölür.
  İnsanda ortaya çıkan belirtiler de hemen hemen aynıdır. İlk dönemde çırpınma huzursuzluk görülür. Bunu takiben kaslar ağrılı bir şekilde kasılmaya başlar ve felç gelişir. Şiddetli boğaz kası kasılmaları oldukça acı vericidir. Bu yüzden hasta kişi suyu içmekten ve görmekten çok korkar. Eğer hastalık belirtileri ortaya çıkarsa merkezi sinir sistemindeki yutkunma ve nefes alıp verme refleksleri durur. Bu yüzden belirtiler başlayınca tedavi imkanı yoktur.

  KUDUZ TEDAVİSİ
  Hastalığın ancak kuluçka döneminde uygulanan koruyucu tedavi oldukça başarılı sonuçlar verir. Bu yüzden kuduz artık eskisi gibi korkutucu hastalıklar arasında değildir. Hastalığın bulaşmış olduğu düşünülen kişilere vakit kaybetmeden aşı ya da bağışık serum uygulanır. Koruyucu tedavinin amacı budur. Etkisi zayıflatılmış kuduz virüslerinin hayvanlara aşılanmasıyla ve hayvanların kan serumunun insanlara şırınga edilmesiyle hayvanın kanında bulunan antikorlar kuluçka döneminde virüsleri öldürerek insanları ölümden kurtarır. 1885 yılında Fransız bilimci Louis Pasteur ilk olarak bu serumu uygulamıştır. Fakat virüs vücuda girdikten sonraki 24 saat içinde etkilidir. Bu yüzden kazanılan bağışıklık geçicidir. Bu sebeple kuduz olduğu şüphelenilen bir hayvan ısırdığında 1 günü geçmeden koruyucu tedaviye başlamak gerekir. Kuşkulanılan her vakada aşı ya da serum uygulanmalıdır. Çünkü aşı da serum gibi geçici bağışıklık kazandırır.
  Doğrudan etkisiz hale getirilmiş virüslerle yapılan kuduz aşısı önceleri kuduz hayvanların beyninden elde ediliyordu. Yaranın ağırlığına ve kafaya yakınlığına göre 2-3 hafta süreyle uygulanıyordu. Artık laboratuvarlarda üretilen yeni kuduz aşısı (HDCV) ile koruyucu tedavi daha güvenli ve oldukça kolaydır. Kola şırınga edilerek yapılan bu aşı ağır yan etkilere neden olmaz ve en kötü yaralarda bile bir kaç gün aralıklarla en çok 4 kez uygulanması yeterlidir.

  KUDUZDAN KORUNMA
  Kuduzdan korunmanın en etkili yöntemlerinden birisi hayvanlara düzenli olarak kuduz aşısının yapılması ve şüphelenilen hayvanların gözetim altına alınarak hastalığın yayılmasının engellenmesidir. Ayrıca tüm köpekler kaydedilmeli başıboş ve sahipsiz hayvanlar bulundurulmamalıdır. Şüphelenilen durumlarda hayvanlar 10 gün boyunca gözetim altında tutulmalıdır. Eğer bu süre sonunda hayvan ölmüyorsa kuduz değildir.
  Kuduz şüphesi ile ölen hayvanların kafaları bozulmadan ambalajlanır ve buz içinde laboratuvara verilir. Eğer kuduz hayvanlar tarafından ısırılan bir başka hayvan aşılanmamışsa öldürülmelidir. Öldürülemeyen hayvanlar ise en az 6 ay boyunca karantina altına alınmalıdır. Bu hayvanlar yakalandıktan sonra ve 6 ay sonra kuduz aşısıyla aşılanmalıdır. Eğer aşılı hayvan başka bir hayvan tarafından ısırılmışsa yeniden aşılanmalı ve 3 ay boyunca gözetim altında tutulmalıdır.
  İngiltere'de diğer ülkelerden gelen kedi ve köpekler çok sıkı karantina altında tutulur. Bu yüzden bu ülkede kuduz %100'e yakın önlenmiştir. Mesleği gereği kuduza yakalanma ihtimali olan kişiler düzenli olarak aşılanmalıdır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  615
  Rep Puanı
  604

  Standart RE: KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

  Sağol

 3. #3
  Üye =Sénéssa= - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Yaş
  19
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  81330475

  Standart RE: KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

  bn açmıştımm:rolleyes:

  http://www.gruphepsifanclub.net/kuduz-t-233993.html


 4. #4
  Selenator.♥ ExcellentSG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  Dünya
  Mesajlar
  1,867
  Rep Puanı
  429497652

  Standart

  KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma =Sénéssa= Nickli Üyeden Alıntı KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma
  Bölümün modu olarak linke baktım anasayfa çıkıyor yani senin konun güncelleştirme yapılırken silinmiş !

  Yağmurcum çok teşkür ederiz

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Verem Belirtileri ve Tedavisi
  Konuyu Açan: Dєstiηy, Forum: Sağlık.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 06-13-2009, 09:56 PM
 2. Kataraktın Belirtileri , Seyri Ve Tedavisi
  Konuyu Açan: MissBoniBon, Forum: Hastalıklar ve Tedavileri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09-04-2008, 12:00 AM
 3. SITMA (MALARYA):nedeni, belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları
  Konuyu Açan: cemr_E_mre, Forum: Hastalıklar ve Tedavileri.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 09-03-2008, 11:34 AM
 4. HEMOFİLİ: tipleri, nedeni, belirtileri, teşhisi ve tedavisi
  Konuyu Açan: cemr_E_mre, Forum: Hastalıklar ve Tedavileri.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 09-03-2008, 11:31 AM

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •