İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu)
Grup Hepsi Fan Club - Hassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi
İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi İrritabl Bağırsak Sendromu’nun kısaltılmış ifadesidir. Hassas ya da duyarlı bağırsak rahatsızlığı demektir. Buradaki hassasiyet aşırı duyarlılıktır ki bu; yiyecekHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi içecek ve duygusal uyarılar ile tetiklenmektedir. Kiminde sütHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi ekmek ya da meyve ile kiminde ise hoş olmayan bir duygu durum ile bağırsak rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar; hepsi ya da birkaçı bir arada görülen kabızlıkHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi ishalHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi karın ağrısıHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi gaz ve şişkinliktir.

İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi her yaş ve cinste görülen bir rahatsızlıktır. En sık 35-45 yaşlar arasında ve kadınlarda görülmektedir. Ülkemiz nüfusunda görülme oranı %13 olarak bildirilmektedir. BuHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi oldukça yüksek bir orandır. İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi bağırsak rahatsızlıkları arasında birinci sıradadır.

Karın ağrısı ve gaz

Kramp biçiminde karın ağrısıHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi dışkılama bozukluğu ve gaz; İBS de dile getirilen karakteristik yakınmalardır. Bu yakınmalar sürekli değildir. Belirli aralıklarla ortaya çıkar. Yani atakların olmadığı dönemlerde kişi kendisini son derece rahat hisseder. Bu aralıkların süresi kişiye göre değişir. KadınlardaHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi yalnız adet dönemlerinde görülenleri de vardır.

Karın ağrıları sıklıkla yemeklerden hemen sonra ya da dışkı ihtiyacından hemen önce ortaya çıkar. Kramp gibi gelen ağrılar bazen insanı iki büklüm yapacak derecede şiddetlidir. Pek çok kişi tarafından buHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi karın sancısı olarak ifade edilir.

İBS de dışkılama bozukluğuHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi kendisini en sık kabızlık olarak gösterir. Ama bu kesin değildir. İshal ile seyredeni olabileceği gibi hem ishal hem kabız şeklinde kararsızlık göstereni de olabilir.

Çoğu kişide dışkı ihtiyacı giderildikten sonra karın ağrıları da sona erer. Bir süre için sükunet dönemi başlar.

Usandırır

İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi daha düne kadar “spastik kolon”Hassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi “kolit” gibi isimler ile anılmaktaydı. Bugün bu terimler terkedilmiştir. Çünkü bu sendromda hastalık nedeni olabilecek bir kistHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi iltihap ya da tümör gibi etken yoktur. Olay tamamen kalın bağırsağın işlevi ile ilgilidir. Yani sorun patolojik değil fizyolojiktir. BuHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi bağırsağın sinirsel uyarı ve hormon etkilerine karşı gösterdiği abartılmış bir yanıtı demektir. Organik bir hastalık olmadığı için öldürücü değildir. Ancak yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinden usandırıcıdır.

Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların bağırsaklarımızı uyarması ve onları harekete geçirmesi son derece doğal bir olaydır. Ancak bu doğal uyarıya aşırı tepki gösteren İBS dir. Bu nedenle korunmak için bazı gıdalara dikkat etmek gerekir. İBS tanısı alanlar; kahveHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi sütHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi alkol ve çikolatadan uzak durmalıdır.

İBS nin yarattığı gerginlikHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi günlük yaşama ve performansa doğrudan etkili olur. İsteksizlikHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi karamsarlıkHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi hava açlığıHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi müzmin sırt ve omuz ağrıları olabilir. Çabuk sinirlenme ve tahammülsüzlük de görülebilir.

İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi ruhsal bir hastalık değildir. Ancak; endişeHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi depresyonHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi aşırı sinirlilik gibi ruhsal sorunu olanlarda biraz daha sık görülmektedir. Böyle durumlarda psikolojik tedavinin de birlikte sürdürülmesi zorunlu olmaktadır.

Nasıl beslenmeli?

Az miktarda ve sık aralıklarla beslenmek iyi bir yöntemdir. Kabız olanlar lifli gıdalarıHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi ishal olanlar ise posasız ve lifsiz gıdaları tercih etmelidir. Süt yerine yoğurtHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi çay yerine bitki çayı tercih edilmelidir.

Hastalığın tanısı için bir dizi tetkik gerekebilir. AmaçHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi muhtemel bir organik ya da patolojik durumu tamamen dışlamaktır. Ancak böyle bir dışlama ile kesin tanı konur. İhtiyaca ve yaşa göre kolonların endoskopik tetkiki yapılır.

İBSHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi nedeni bilinmediği için kesin tedavisi de olmayan bir rahatsızlıktır. Son zamanlarda Tegaserod türevi bir ilaç yaygın biçimde kullanılmaktadır. Etkin olabilmesi için bu ilacın günde iki kez aç karına alınması gerekmektedir. Bu ilacın gazHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi karın ağrısı ve kabızlık üzerine iyi sayılabilecek sonuçlarından söz edilmektedir.İBS sebepleri

*Stres

*Kafeinli gıda

*EnfeksiyonBunlardan uzak durun

*SütHassas Bağırsak Sendromu Nedenleri - Hassas Bağırsak Sendromu Tedavisi peynir

*Kuru meyve

*Alkol

*Baharat

*Aşırı yağ

*Kırmızı etNe yapmalı?

*Bol su için

*Yemeğinizi yavaş yiyin

*Balık ve tavuk tercih edin

*Spor yapın

*Sigarayı bırakın

alıntıdır...