EgzersizHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi istemli kasların hipertrofisineHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi yani büyüyüp gelişmesine neden olabilir. Bazı istemsiz kaslarınHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sözgelimi kalbin ve öteki iç orgnaların hipertrofisi iseHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi çok önemli ve acil tedavi gerektiren hastalıklardan kaynaklanabilir.
Grup Hepsi Fan Club - Hipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi
HipertrofiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi bedenin bir bölgesininHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi o bölge hücrelerinde sayısal bir artış olmaksızın büyümesidir. Bir organın ya da dokunun büyümesi çeşitli yollarla olur: Aşırı çalışma ile (sözgelimi kemik iliğinin görevini yapamadığı durumlardaHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi dalağın aşırı çalışarak akyuvar yapması ve büyümesi); egzersizle (çalıştırılan kasın gelişmesi gibi); bir hastalık ya da bozuklukla (yüksek tansiyon gibi). Hipertrofi her organ için söz konusu olabilirse deHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi daha çok kas dokusunda görülür ve bu bilinçli olarakHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi görünüşü geliştirmek ya da güç kazanmak için gerçekleştirilir.

Kas türleri
KaslarHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi bilinçli olarak kasılabilen ve "istemli kaslar" denilen grup ile denetlenemeyen "istemsiz kaslar" olarak iki türe ayrılabilir. Mikroskop altında bu iki türü ayırmak oldukça kolaydır. İstemli kaslarda iyice belirginHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi genişçe lifler vardırHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi istemsiz kaslarda ise ince olan lifler belirgin değildir. İskelet kasları ve yüzün mimik kasları istemli kaslardırHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ancak kanı pompalamakHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ağızdan makata yiyeceği taşımak ve idrarkesesini boşaltmakla görevli kaslar ile rahim kasları v eastımda kasılan bronş kasları istemsiz kaslardır.

İstemli kasların hipertrofisi
Kaslar sinir dokusuna benzerlerHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi hücreleri bir kez yok olduğunda bir daha yeniden büyümez; kas dokusunda atrofi (dumura uğrama) oluşur. Doğumdan başlayarakHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi beyin hücrelerimiz gibiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kas hücrelerimizi de yitiririzHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ancak bu çok yavaş gerçekleşir. Buna karşılık kaslarımız nasıl büyür: Bu sorunun yanıtı oldukça basittir: Kullandığımız içinHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi her biri bir hücre olan kas liflerinin büyüklüğü ve kalınlığı artar. Beden geliştiricileriHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sürekli çlaışmayla (izometrik egzersizlerle) kaslarını büyütürler. İzometrikHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sabit boy demektir; kas bir dirence karşı kasılır ve kısalmasına izin verilmez. Atletler iseHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kaslarının verimini arttırmak için izotonik egzersizler yaparlar. Çalışmaları sırasında kaslarının olabildiğince çabuk kasılıpHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kısalmasına izin verirler. Bu iki çalışma türünün sonucunda halterle çalışan kişinin kasları büyük ve güçlü olurHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ama gücüHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi atletin daha küçük olan kas kütlesininki kadar değildir. İstemli kasların hipertrofisiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi bazı hormonlar yoluyla daha da arttırılabilir. Erkeklik hormonu olan testosteronun böyle bir etkisi vardır. Batılı atletlerinHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi özellikle cirit ve disk atıcılarının testosterona benzer bir "kas yapıcı" etkiye sahip hormonlar kullandıkları bilinmektedir.

İstemsiz kasların hipertrofisi
İstemli kaslarda olduğu gibiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi istemsiz kaslar da hasar gördüklerinde kendilerini yenileyemezler. Bu kaslar bilinçli egzersizle geliştirilemezHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ama yine de hipertrofileri söz konusu olabilir. Buna en iyi örnek kalptir. Dakikada 180 kez tam olarak kasılan ve bu hareketi yıllarca sürdüren kalp kasıHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi "çizgili" kas da denilenHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi istemli kaslardan çok fraklıdır. Kalp kasının boyutlarında büyümeye neden olabilecek durumlarHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kalbin pompa görevinin engellenerekHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kalp kasının belli bir dirence karşı çalışmasını gerektiren koşullardır (bir tür izometrik egzersiz). Kalp bu direnç karşısında güçlü kasılmayla tepki verir ve sonuçta kan basıncı artar. Bu yüzdenHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi yüksek tansiyonu olan insanların sol karıncık kaslarında (kalbin ana pompa odağı) hipertrofi kaçınılmazdır. DoktorHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sol karıncık hipertrofisinin derecesini değerlendirerekHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi hastanın ne kadar süredir yüksek tansiyonu oludğuna karar verir. Kanın kalpten çıkışındaki bir darlıkHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sözgelimi aort kapağının daraldığı durumlarda da sol karıncık hipertrofisi oluşabilir.

Yalancı hipertrofi (Psödohipertrofi)
Bazı durumlarda istemli kaslar büyümüşHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi ama çok güçsüzdür. Bu tip kastaki büyümenin nedeni yağ birikimidir. Bu durum bazı kas hastalıklarındaHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi sözgelimi "kas distrofisi" denilen ve erkeklerde sık görülenHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi genellikle baldır kaslarını ilgilendiren bir hastalıkta görülür.

Sonuç
İstemli kasların hipertrofisiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi artan iş sonucu ortaya çıkan normal bir tepkidir ve sağlığa zararlı değildir; hatta kullanılmama durumunda kasın dumura uğramasına yeğlenir. Ancak kalp kası hipertrofisi sağlığa zararlı olabilir. Büyüyen kalbin kan gereksinimi de artacağındanHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi tedavi edilmesi gerekir. Kas distrofisi nedeniyle oluşan yalancı hipertrofiHipertrofi Nedenleri - Hipertrofi Tedavisi kalıtımla geçer ve henüz tedavisi bulunmamıştır