SAĞ DİZDE MENİSKÜS
Grup Hepsi Fan Club - Sağ dizde meniküs Merhabalar yaşım 33 boyum 1Sağ dizde meniküs83 kilom 80 Bundan 1Sağ dizde meniküs5 yıl kadar önce top oynarken dizimin içe dönmesinden dolayı menisküs oldum. Doktorum 1Sağ dizde meniküs5 ay sonra top oynayabilirsin dedi ama oynadığım zaman ağrı oluştu. 1 yıl kadar bekledikten sonra aralıklarla top oynamaya devam ettim. Aralıklarla çektirdiğim Mr sonuçlarına göre:

1. MR SONUCUM:
Diz eklem mesafesi normaldir.
Medial menisküs posterior hornunda horizontal sinyal artımı izlenmekte olup inferiorda eklem aralığına kadar ulaşmaktadır. (Tip III A yırtık). Suprapatellelar bursada belirgin efüzyon artışı dikkati çekmektedir.

Lateral menisküs normaldir.
Diz eklem mesafesi ve kıkırdak yapıları normaldir.
Eklem içi mayi fizyolojik sınırlardadır.
Ekleme komşu femur kondil ve tibia plato yüzeyleri doğaldır.
Ön ve Arka çapraz bağSağ dizde meniküs medial ve lateral kollateral ligman kalınlıkları ve sinyal intensitleri doğaldır.
Patellar tendon ve guadriceps tendonlarSağ dizde meniküs patellar retinakulumlar doğal görünümdedir.
Patellofemoral eklem ilişkisi normaldir.

SONUÇ:
* Medial menisküs posterior hornunda Tip III A yırtık.
* Suprapatellelar bursada belirgin efüzyon artışı dikkati çekmektedir.


2. MR SONUCUM:

BULGULAR
1-Fermur lateral kondilde T1A ve gradiend sekansta hipointens nodüler alan izlenmektedir. (kompakt kemik adacığı)
2-Diğer alanlarda kemik yapıların kortikal ve medüller sinyal intensiteleri normaldir. Ön ve arka çapraz bağlarSağ dizde meniküs medial ve lateral kollateral ligamanlar doğaldır.
3-Suprapatellar bursada ve lateral reseste minimal sıvı izlenmektedir. Ayrıca lateral reseste plikasyon dikkati çekmiştir.
4-Medial menisküs posterior hormunda grade 1 sinyal artışı dikkati çekmiştir. Anterior hornu ve lateral menisküs doğaldır.
5-Popliteal fossa normaldir.

RADYOLOJİK YORUM:
1-Medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyonla uyumlu sinyal artışı.
2-Suprapatellar bursada eklem aralığında minimal sıvı.
3-Lateral reseste plikasyon.
4-Femur lateral kondilde kompakt kemik adacığı.

3. MR SONUCUM:

Tibia aaaafizinde medialde ve fermur medial kondilde kemik iliği ödemi uyumlu T1A incelemede hipointens hiperintens sinyali alanlar izlenmektedir. Diğer alanlarda kemik yapıların sinyal intensiteleri doğaldır.
Ön ve Arka çapraz bağlarSağ dizde meniküs medial ve lateral kollateral ligmanlar doğaldır. Medial ve lateral menisküs normaldir. Lateral reseste minimal sıvı izlenmektedir. lateral reseste plikasyon dikkati cekmektedir.
Eklem aralıkları ile popliteal fossa normaldir.