Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri

Mustafa Kemal ATATÜRK forumunda bulunan Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri konusunu görüntülemektesiniz. ATATÜRK’ÜN GÜZEL SANATLAR VE SANATÇI İLE İLGİLİ SÖZLERİ Grup Hepsi Fan Club - Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri -------------------------------------------------------------------------------- — “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam ...

 1. #1
  ∂ємι ℓσναтσ кσℓιq beyzaLis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Yaş
  19
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  429497249

  Standart Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri

  ATATÜRK’ÜN GÜZEL SANATLAR VE SANATÇI İLE İLGİLİ SÖZLERİ
  Grup Hepsi Fan Club - Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri
  --------------------------------------------------------------------------------

  — “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

  —“Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık… olur.”

  —“Sanatkar, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.”

  —“Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”

  —“İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.”

  —“Yüksek bir insan toplumu olan Türk Milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onunla yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü vasıta ve önlemlerle bağlayarak geliştirmek milli idelimizdir.”

  —“Güzel sanatların her dalı için, T.B.M.M.’nin göstereceği ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.”

  —“Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.”

  —“Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir. Bunda başarılı olmayan milletlere ne yazıktır. Onlar bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında, yüksek insanlık sıfatıyla tanımaktan daima yoksun kalacaklardır.”

  —“İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, millet ki, heykel yapmaz, millet ki, tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

  —“Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bu ulusun yani değişikliğine ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi, kavraya bilmesidir…”

  —“İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.”

  —“Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.”

  —“Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir.”

  —“Sanatkar, cemiyette uzun ceht (aşırı çalışma) ve gayretlerden sonra anlında ışığı ilk hisseden insandır.”

  —“Bunun içindir ki milletimizin… güzel sanatlara sevgisini… her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

  —“Sanatçı, esaslı kültür sahibi olmalı ve tarihi iyi bilmelidir.”

  —“Sanatkar el öpmez; sanatkarın eli öpülür!”

  —“Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.”

  —“Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin güzel sanatlara sevgisini mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.
  HaYaTıMıN TeK
  AnLaMı
  *Miss.Kress*'ILY ...=)

 2. #2
  İrem&BuğRa"m..!! hepsi_-_irem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Yaş
  19
  Mesajlar
  404
  Rep Puanı
  28294914

  Standart Cevap: Atatürk’ün güzel sanatlar ve sanatçı ile ilgili sözleri

  Saol Jnm....
  Ouzhan-İbom-Kenan(doğulu .d)
  Gülçinmm.. !! <3 <

  YeniDen AranızDnym..  yne SAtılDım..

 3. #3
  Banned
  Üyelik Tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  5
  Rep Puanı
  0

  Unhappy Wholesale Central

  Yoocart is a leading worldwide wholesaler company (or u can say organization). We supply more than 100 thousand high-quality merchandise and famous brand name products all at Wholesale Central prices. Start your Wholesale Central sourcing here today and experience first class service and fast shipping.If you want to learn more, so stay tuned Google ??? - Wind ?????, if you feel that our information useful to you, you can at any time through RSS Subscribe concern, we will sincerely serve you.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Peygamber Efendimiz (sav)’in Güzel Ahlakla İlgili Sözleri
  Konuyu Açan: Senturie*, Forum: Dini Bölüm.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 10-18-2009, 02:11 AM
 2. ATATÜRK’ÜN GÜZEL SANATLAR VE SANATÇI İLE İLGİLİ SÖZLERİ
  Konuyu Açan: zebaNy, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03-10-2008, 07:08 PM

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •