Acı kavunun faydaları nelerdir?

Acı kavun nedir? Ne gibi faydaları vardır? Acı kavun nerelerde kullanılır? Kısacası acı kavun hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

aci kavun1 225x300 Acı kavunun faydaları nelerdir?

Acı Kavun (Ecballium elaterium): 1,5 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitki ve bu bitkinin sulu meyveleridir. Eşek Hıyarı olarak da bilinir. İçerdiği en önemli madde Elaterin’dir.
Acı Kavunun Faydaları ve Etkileri: Acı Kavun sinüzit hastalığına karşı oldukça etkilidir. Kronik sinüzitte meyvesinin suyu suyla seyreltilip buruna damlatılırsa faydası görülür. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde ve çok dikkatli kullanılmalıdır.
Acı Kavun Nasıl Kullanılır? Meyvesinin özsuyu ve kökleri kullanılır. Taze yaprakları hafif yaralanmalarda kanı durdurmaya yardımcı olur. Kökleri lapa haline getirilip egzama olan bölgeye sürülürse iyi gelir. Özsuyu sinüzüte karşı oldukça faydalı olmakla birlikte, şiddetli acı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kalp hastalığını önlemenin yolları başlıklı makalemizde kalbi korumanın yolları, kalbi koruyan besinler ve kalbi koruyan bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

“Acı kavunun faydaları nelerdir?” için 1 yorum

  1. nekorkmaz diyor ki:

    meraba ”elimde acı” kavun var nereye satabilirim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.