At Kuyruğu Bitkisi ve Faydaları

Merhaba arkadaşlarım, at kuyruğu bitkisi ile tedavi edebileceğiniz hastalıklar ve at kuyruğu bitkisinin kullanım şekli hakkındaki bilgileri bu yazımızda alabilirsiniz. 

at kuyrugu bitkisi At Kuyruğu Bitkisi ve Faydaları

Özet Olarak : Toprak üstü kısımlarından 25 gramı 1 litre suya koyularak 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür, idrar yolları rahatsızlıklarında içilir. Aynı çay, böbrek taşları için, kum döktürücü, böbrek sancısı ve adet sancısı için de kullanılır.

Toprak üstü kısımları, sinirliot, yaban elması yaprağı ve yaprakları, ıhlamur çiçeği ile beraber demlenerek idrar yolları

rahatsızlıklarında içilir. Bal ile tatlandırılarak gece işemesi olan çocuklara içirilir.

Ayrıntılı bilgisini okumak isterseniz hemen aşağıda :

Atkuyruğu Otu, Zemberekotu, Çamotu, Kırkboğum, Tilkikuyruğu Otuve Katırkuyruğu Otu olarak da tanınır. İlkbahar başlangıcında, derinlere kök salmış olan köksaptan, önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boştur. Yaprakları çok  küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur. Spor ile çoğalırlar. Spor keseleri verimli gövdelerinin uçlarında başak şeklinde toplanmışlardır. Türkiye’de 7 kadar türü yetişmektedir.  Saponin, %60-70 silisilik asit (silica), potasyum tuzları, tanen alkaloitler  içerir. Toplanacak bitkiler, 25-60 cm boyunda ve sapı ince (3-6 mm civarında) olan türlerdir (Equisetum arvense) ve nemli topraklardan, tarla aralarından ve dere kıyılandan toplanır.  Doğal olarak, yapay gübre kullanılan tarlalardan toplanılmaması gerekir.  Bataklık, karasuluk yerlerde ve dağlık meralarda yetişen (Equisetum hiemale) kalın saplı (başparmak kalınlığında), uzun boylu (1-2 m) bitkiler ise  kullanılmaz!  Mayıs-Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Sağlamlaştırıcı, idrar söktürücü, öncelikle bacak ödemlerini çözücü, yara iyileştirici, kronik öksürükleri yatıştırıcı, akciğeri güçlendirici, ve kan temizleyici özellikleri vardır.

Kırkkilit Otu – Equisetum arvenseKırkkilit Otu, özellikle  mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktadır. Kırkkilit,   mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında, benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Böbrek kumu, böbrek ve mesane taşlarında, sıcak Kırkkilit tam banyolarıı alınır ve aynı zamanda da Kırkkilit Otu Çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur. Taş, bu durumda genellikle düşürülmektedir.  Basur kanamalarına karşı içten çay biçiminde kullanılır. Kırkkilit otu, bir yandan kanama durdurucu özelliğe sahipken öte yandan da, çok önemli bir böbrek destekleyici bitkidir. Kırkkilit Otu Çayı içildikten sonra, bol miktarda koyu renkli idrar dışkılanacaktır. Ödemlerde de etkisi çok çabuk görülen bir bitkidir. Ödemi iyileştirecek bir çare bulunamadığında, tüm öteki bitki çayları bir tarafa bırakılarak, günde 5-6 bardak kırkkilit çayı gün boyuna yayılarak ve yudumlanarak yavaş yavaş içilebilir. Kırkkilit Otu, Yavşan Otu ile eşit karıştırılarak çayı yapıldığında, kan temizleyici özelliği sayesinde, damar sertliğine ve unutkanlığa karşı başarıyla kullanılmaktadır. Kepekli saçlar, Kırkkilit kaynama suyu ile her gün yıkanır ve saç diplerine zeytinyağı ile friksiyon (ovarak sürme) yapılırsa, kepekler kısa sürede yok olacaktır. Binbirdelikotu ile, eşit oranda karıştırılarak demlenen Kırkkilit Çayı günde 1-2 bardak içilip, akşamları da kuru yemek yendiğinde, yatağa işeme olayı önlenebilir. Bu çay (Kırkkilit + Binbirdelik Otu) aynı zamanda,  bademcik iltihabı, ağız boşluğu ve dişeti kanamalarında ve iltihaplarında, fistüllerde ve polüplerde gargara biçiminde kullanılır. Kadınların beyaz akıntılarında, Kırkkilit oturma banyoları alınması tavsiye edilmektedir. Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı ve kılları dökülmüş olsa bile, Kırkkilit kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardım sağlarlar. Kaynama suyu ile yapılan yıkamalar ve banyolar, dolamalara, bacaktaki yaralara, çıbanlara, fistüllere, kıl dibi iltihaplarına  karşı başarılıdır. Dinmeyen burun kanamalarında, bitki kaynama suyu soğutulduktan sonra, kompres biçiminde buruna uygulanabilir.

Ülkemizde kullanılan isimleri;

Atkuyruğu – Beygirkuyruğu – Biğirgan – Çamotu – Çölotu – Dokuzbuğmalı – Eklemotu – Ekliot – Guğuşluk – Kedibıyığı – Kedimerdiveni – Kırkanahtar – Kırkboğum – Kırkkilit – Kırkkilitotu – Kibritotu – Minareotu – Sazotu – Suotu – Suluulama – Şeytanotu – Tilkikuyruğu – Ulamaotu – Zemberekotu – Bebekotu – Fenerotu – Kuşkonmaz.

Atkuyruğu Otu, Zemberekotu, Çamotu, Kırkboğum, Tilkikuyruğu Otuve Katırkuyruğu Otu olarak da tanınır. İlkbahar başlangıcında, derinlere kök salmış olan köksaptan, önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran yeşil yaz kuyruğu ise daha sonra çıkar. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boştur. Yaprakları çok  küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur. Spor ile çoğalırlar. Spor keseleri verimli gövdelerinin uçlarında başak şeklinde toplanmışlardır. Türkiye’de 7 kadar türü yetişmektedir.  Saponin, %60-70 silisilik asit (silica), potasyum tuzları, tanen alkaloitler  içerir. Toplanacak bitkiler, 25-60 cm boyunda ve sapı ince (3-6 mm civarında) olan türlerdir (Equisetum arvense) ve nemli topraklardan, tarla aralarından ve dere kıyılandan toplanır.  Doğal olarak, yapay gübre kullanılan tarlalardan toplanılmaması gerekir.  Bataklık, karasuluk yerlerde ve dağlık meralarda yetişen (Equisetum hiemale) kalın saplı (başparmak kalınlığında), uzun boylu (1-2 m) bitkiler ise kullanılmaz!  Mayıs-Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Sağlamlaştırıcı, idrar söktürücü, öncelikle bacak ödemlerini çözücü, yara iyileştirici, kronik öksürükleri yatıştırıcı, akciğeri güçlendirici, ve kan temizleyici özellikleri vardır.

leaf At Kuyruğu Bitkisi ve Faydalarıkirkilitotu E arvense5b At Kuyruğu Bitkisi ve FaydalarıKırkkilit Otu, özellikle  mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktadır. Kırkkilit,  mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında, benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Böbrek kumu, böbrek ve mesane taşlarında, sıcak Kırkkilit tam banyolarıı alınır ve aynı zamanda da Kırkkilit Otu Çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur. Taş, bu durumda genellikle düşürülmektedir.  Basur kanamalarına karşı içten çay biçiminde kullanılır. Kırkkilit otu, bir yandan kanama durdurucu özelliğe sahipken öte yandan da, çok önemli bir böbrek destekleyici bitkidir. Kırkkilit Otu Çayı içildikten sonra, bol miktarda koyu renkli idrar dışkılanacaktır. Ödemlerde de etkisi çok çabuk görülen bir bitkidir. Ödemi iyileştirecek bir çare bulunamadığında, tüm öteki bitki çayları bir tarafa bırakılarak, günde 5-6 bardak kırkkilit çayı gün boyuna yayılarak ve yudumlanarak yavaş yavaş içilebilir. Kırkkilit Otu, Yavşan Otu ile eşit karıştırılarak çayı yapıldığında, kan temizleyici özelliği sayesinde, damar sertliğine ve unutkanlığa karşı başarıyla kullanılmaktadır. Kepekli saçlar, Kırkkilit kaynama suyu ile her gün yıkanır ve saç diplerine zeytinyağı ile friksiyon (ovarak sürme) yapılırsa, kepekler kısa sürede yok olacaktır. Binbirdelikotu ile, eşit oranda karıştırılarak demlenen Kırkkilit Çayı günde 1-2 bardak içilip, akşamları da kuru yemek yendiğinde, yatağa işeme olayı önlenebilir. Bu çay (Kırkkilit + Binbirdelik Otu) aynı zamanda, bademcik iltihabı, ağız boşluğu ve dişeti kanamalarında ve iltihaplarında, fistüllerde ve polüplerde gargara biçiminde kullanılır. Kadınların beyaz akıntılarında, Kırkkilit oturma banyoları alınması tavsiye edilmektedir. Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı ve kılları dökülmüş olsa bile, Kırkkilit kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardım sağlarlar. Kaynama suyu ile yapılan yıkamalar ve banyolar, dolamalara, bacaktaki yaralara, çıbanlara, fistüllere, kıl dibi iltihaplarına  karşı başarılıdır. Dinmeyen burun kanamalarında, bitki kaynama suyu soğutulduktan sonra, kompres biçiminde buruna uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde zayıflamak için ne yapmalı, zayıflamak için ne yapmalıyım ve zayıflamak için ne yapmalıyız hakkında bilgiler verilmektedir.

“At Kuyruğu Bitkisi ve Faydaları” için 9 yorum

 1. sedanur diyor ki:

  ya ben atkuyruğu otunun gövdesi varmı yaprakları varmı kökü varmı onu merak etyorum siz okadar açıklamalı yapmamışsınız ya neyse artık he şunda çok meak etyom ya gülçin abla neen çıktı yavaşyavaş dağılıyosunuzama gülçin ablanın yerini cemre tutu onuda kAYBEDERSİNİZ YA NEYSE ARTIK BURADAN TÜM HEPSİ1 KIZLARINZ a çok teşekkür ederim ereninde yanımda yaada çevremde ço k sevenler var yani hayranlrı

 2. ela diyor ki:

  çok güzelllll

 3. irem nur diyor ki:

  atkuyruğunu bençok merak etimiştim . ama burda buldum yazana tşk

 4. Nezahat Demir diyor ki:

  At Kuyrugu bitkisinin yurdumuzda baska hangi adlarinin oldugun merak ettim. Dogrusu bu kadar farkli isimlendirme beklemiyordum tesekkurler.

 5. selin elmasnaz diyor ki:

  yhaa ödevimdş bn 11 yasındayım vallahı harikaydı bnce odevim olurssa her zman bu siteye girecxeqim yazana ve emek verenlere tesekkurlerımı sunarım sewgilime ve okul arkadaslarıma burdan selamlar :D hıı bu arada adete ii qlşıomuss içenler içisınn erenimi yhanı eks askımı sewiyorum

 6. fesih taşkın diyor ki:

  eşimin sol dizinde su tupluyor romatizma diyorlar 3 senedir tedavi oluyor bana yardımcı olsanız memnun uluruz şimdiden teşekürler

 7. ismail zedef diyor ki:

  bu şifalı ota biz anadoluda ulama otu deriz ve çok eskilerden beri prostat idrar yolu hastalıkları böbrek taşı düşürmede ayrık otuyla birlikde kullanırız ve çok şifasını görürüz
  ben kendimde bunun canlı örneğiyim 40 yaşında ürüloğa muayene olduğumda ileri derecede prostat var hemen amaliyat olmalısın demişti ve bu bitkileri ara ara kullandım şimdi yaşım 68 hiç bir şikayetim yok. herkese sağlıklı günler dilerim

 8. ahmet diyor ki:

  atkuyruğu otu saç dökülmesi ve diş eti hastalıkları, diş ağrısına birebir. Ben eczanelerde satılan Nutraxin’ in atkuyruğu çayını demliyorum (1 yemek kaşığı at kuyruğu üzerine 1 su bardağı su ilave edip 15 dk. ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakıp sonrada süzülerek içiyorum ).Çok iyi geliyor. Tavsiye ederim.

 9. ahmet diyor ki:

  atkuyruğu otu saç dökülmesi ve diş eti hastalıkları, diş ağrısına birebir. Ben eczanelerde satılan Nutraxin’ in atkuyruğu çayını demliyorum. 1 yemek kaşığı at kuyruğu üzerine 1 su bardağı su ilave edip 15 dk. ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakıp sonrada süzülerek içiyorum.Çok iyi geliyor. Tavsiye ederim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.