Diş ağrılarına iyi gelen bitkiler

Ah o diş ağrıları! Belkide hastalıklardan en beteri ve en çok acı verenlerinden biridir. Kalıcı olmasada geçici olarak ağrınızı alabilecek bazı bitkilerin isimlerini ve kullanım şeklini sizlerle paylaşmak istiyorum

dis agrilari 198x300 Diş ağrılarına iyi gelen bitkiler

İnsanoğlu, yaşamını devam ettirmesi için beslenmeye mecburdur. Bu noktada sindirim sisteminin başlangıç noktası olan ağız ve diş, yaşam sürecinin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesinde çok önemlidir. Bu yüzden halk hekimliğinde dişlerin korunması için, öncelikle onların bakımı önerilmektedir.

Dişlerin kalsiyuma ihtiyacı vardır ve dişlere gelen kanda da bol miktarda kalsiyum, demir bulunmalıdır; aksi takdirde dişler genç yaşta zarar görür. Bu durumda ise diş ağrısı, dişin çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması ve buna benzer nedenlerden kaynaklanan diş ağrıları meydana gelir.

I- Eğer ağrıyan diş iltihaplıysa kefen otu, kaynatılıp lapa hâline getirilir ve ağrıyandişin üzerine konur. Hazırlanan bu lapa, dişin altındaki iltihabı çekerek kurutur. Daha sonra ağrıyan dişin üzerine kekik konur. Bu uygulama da dişin ağrısını keser.

II- Ağrıyan dişin üzerine sarımsak konur.

III- Diş ağrısını gidermek için, incir, ya da dut ağacının gövdesi çizilir ve ağacıngövdesinden akan süt (beyaz sıvı) ağrıyan dişin üzerine akıtılır.
IV- Ağrıyan dişin acısını dindirmek için, bir miktar ıhlamur kaynayan suya atılır ve 20 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ihlamur demlendikten sonra tekrar kaynatılarak ısıtılır. Daha sonra ağzı yakacak şekilde iki su bardağı miktarında gargara yapılır. Bu uygulama aynı zamanda diş etinde iltihap varsa onu da kurutur .

Kekik, sahip olduğu antiseptik özelliği ve hoş kokusundan dolayı diş hastalıklarında kullanılan bir bitkidir. Yine antiseptik olarak sarımsakla yapılan lapalar ve sarımsaklı su ise apse ile iltihaplı yaralarda tedavi edici özellik gösterir. Dut ağacının bedeninden elde edilen sütünün yanı sıra yapraklarının ve kabuğunun haşlanarak gargara yapılması da diş ağrısını, ağız ve diş eti iltihaplarını gidermektedir. İncir ağacının bedeninin çizilmesiyle elde edilen sütün de ağrıyan diş üzerinde aynı etkiyi meydana getirdiği görülmektedir. Farklı olarak Anadolu’nun bazı bölgelerinde, ağrıyan diş incir sütüne batırılmış pamuk ile tedavi edilmektedir. Gargara yapılarak tedavide ıhlamur ve dut yapraklarının yanı sıra 1 litre suda kaynatılarak 20 dakika demlenen ada çayı da aynı etkiyi göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Grup Hepsi Recep İvedik 3 Galasında başlıklı makalemizde grup hepsi resimle, grup hepsi resimleri ve hepsi resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

“Diş ağrılarına iyi gelen bitkiler” için 1 yorum

  1. berfin diyor ki:

    teşekkür edarim çok lazımdı ama biraz daha bilgi olsa daha iyi olurdu devamını bekliyorum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.