Ankara İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa Aksoy, Türkiye’de cüzzamın bilgisizlik nedeniyle hala korkulan bir hastalık olduğunu belirterek “Eğer cüzzamlı hastalara geç tanı konursa özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları ile sakatlıklar ortaya çıkabilirö dedi.
Grup Hepsi Fan Club - cüzzam hala korkulan bir hastalık
Her yıl Ocak ayının son haftası düzenlenen “Cüzzam Haftasıö başladı. Ankara İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa Aksoy, Türkiye’de 87 cüzzamlı hastanın takip edildiğini, bu hastaların 25’inin ise Ankara’da yaşadığını belirtti. Cüzzam haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada cüzzamın erken teşhis ve doğru tedaviyle tam olarak iyileşebileceğini kaydeden Ankara İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mustafa Aksoy, “Eğer cüzzamlı hastalara geç tanı konursa ya da tedavi edilmezlerse özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları ile sakatlıklar ortaya çıkabilirö dedi.
Cüzzamın günümüzde bilgisizlik nedeniyle hala korkulan ve bazen de korkutmakta kullanılan bir hastalık olduğunu belirten Aksoy, “Bu hastaların damgalanmamaları, dışlanmamaları için halkın bilinçlendirilmesi, hastaların sosyal koşullarının düzeltilmesi ve her yönüyle bu hastalara destek olunması gerekmektedirö dedi.

Erjen teşhis önemli

Ankara İl Sağlık Müdürü Aksoy, diğer adı lepra olan cüzzamın bugün Türkiye’deki Lepra hastanelerinde ücretsiz olarak takip ve tedavisinin yapıldığını söyledi. Aksoy, cüzzam haftasının amacının, erken teşhis ve tedaviyle hastalığın kesin olarak iyileştiğinin vurgulanması ve toplumun cüzzamlıya karşı yanlış bilgilenmeden oluşan korkularını önlemek olduğunu belirtti. Aksoy ayrıca, hastalığın erken teşhis edilmesinin sağlanarak, hastaların topluma kazandırılacağını da sözlerine ekledi.

“Mycobacterium lepraeö adlı bir basilin neden olduğu, çevresel sinirleri, deriyi zaman zaman da göz, kaslar, kemik ve testis gibi organları etkileyen kronik bir enfeksiyon hastalığı olan cüzzamın en sık solunum yolu ile bulaştığını belirten Aksoy, basilin vücuda girdikten 2-7 yıl gibi uzun bir süre sonra ortaya çıktığını da ifade etti.
cüzzam hala korkulan bir hastalık