Konu Etiketleri

sürekli göz kaşıntısı hapşırık , göz kaşıntısı ve hapşırma , sabahları burun akıntısı ve hapşırık , burun akıntısı göz yaşarması hapşırık , göz kaşıntısı hapşırma , burun tıkanıklığı hapşırma , burun tıkanıklığı ve hapşırma , hapşırma ve göz kaşıntısı , göz kaşıntısı ve burun akıntısı , göz yasarması ve süreklı hapşirma nedenleri , göz yaşarması ve burun akıntısı , hapşırık nezle ve burun kaşıntısı nedenleri nelerdir , hapşırma burun tıkanıklığı , her sabah burun tıkanıklıgı ve hapsurmanın nedenlerı , goz yasartisi burun akintisi ,

Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

"Allerjik Nezle" nedir?

Sağlık forumunda bulunan "Allerjik Nezle" nedir? konusunu görüntülemektesiniz. Allerjik nezle (allerjik rinit) çevresel bazı faktörlere allerji gelişimi sonucu, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtilerin haftanın çoğu gününde görülüyor olması halidir. Grup Hepsi ...

 1. #1

  Standart "Allerjik Nezle" nedir?

  Sponsorlu Reklamlar  Allerjik nezle (allerjik rinit) çevresel bazı faktörlere allerji gelişimi sonucu, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtilerin haftanın çoğu gününde görülüyor olması halidir.
  Grup Hepsi Fan Club - "Allerjik Nezle" nedir?
  "Allerjik Nezle"nin kaç tipi vardır?
  Allerjik rinitin iki tipi vardır. Biri mevsimsel allerjik nezle, diğeri ise yıl boyu süren (perennial) allerjik nezledir. Mevsimsel olan tipi sadece bireyin duyarlı olduğu madde ile karşılaştığı belli bir dönem boyunca burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık belirtileri ağırlıklı olarak görülür. Halk arasında saman nezlesi olarak da tanımlanır. Yıl boyu süren tipte ise birey sorumlu allerjen ile devamlı temas halindedir. Burun tıkanıklığı ana belirtidir. Bununla beraber hapşırma, burun akıntısı ve burun kaşıntısı gibi belirtiler de ısı değişikliklerine bağlı olarak veya kimyasal bazı maddeler ile temas sonrası gibi fiziksel uyaranlarla ortaya çıkabilir.

  "Allerjik Nezle"ye bağlı olarak görülebilecek hastalıklar nelerdir?
  Çocuklarda yıl boyu süren allerjik nezleye bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığının sonucu olarak tekrarlayan sinüzit ve orta kulakta sıvı birikmesi sık görülen durumlardır. Sinüzit, viral bir üst solunum yolu enfeksiyonunun, yani soğuk algınlığı veya nezlenin normalde geçmesi gereken 1 hafta - 10 günden uzun sürmesi, özellikle sabah kalkıldığında artış gösteren balgamlı öksürükler, sarı burun akıntısı, burun tıkanıklığı belirtilerinin görülmesi ile tanınır. Orta kulakta sıvı birikmesi ise ateş ve kulak ağrısı ile gelebileceği gibi sadece belli belirsiz bir duyma kaybı ile de kendini gösterebilir. Sözü edilen birinci durumda orta kulakta iltihaplı bir sıvı birikimi söz konusu iken, ikinci durumda ise iltihapsız bir sıvı birikimi vardır. Her iki durumda da duyma kaybının kalıcı olmaması için mutlak olarak altta yatan allerjinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

  "Allerjik Nezle" nasıl tanınır?
  Allerjik nezlede tanı hastanın hikayesi ve destekleyici laboratuar testleri ile konur. Burun tıkanıklığı, akıntısı, kaşıntısı, hapşırık ve göz yaşarması belirtilerinin haftanın çoğu gününde görülmesi halinin varlığı; bununla beraber allerji deri testinde duyarlılığın olduğu bir maddenin saptanması ve sümüğün incelenmesinde allerjik hücrelerin tespiti tanı koydurmaktadır.

  "Allerjik Nezle"nin tedavisi nasıldır?
  Allerjik nezlede birinci basamak tedavi allerjinin saptandığı maddeden bireyin uzak tutulmasıdır. İkinci basamakta ise ilaç tedavisi gelir. Bu tedavi ağızdan allerji şurup / hapları ile veya burun spreyleri ile sağlanabilir. Tedavi her hasta için farklılık göstermektedir. Çevre önlemleri ve ilaç tedavisinden yeterli yanıt alınamayan vakalarda dilaltı damla şeklinde aşı tedavisi uygulanabilir.

 2. İlginizi Çekebilir


 3. #2

  Standart Cevap: "Allerjik Nezle" nedir?
  TeşekkürLer Cnm...!!! "Allerjik Nezle" nedir?

 4. #3
  Muzurella*

  Standart Cevap: "Allerjik Nezle" nedir?
  Sağol tatLım.

 5. #4

  Standart Cevap: "Allerjik Nezle" nedir?
  sal cnm :"Allerjik Nezle" nedir?)

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Allerjik nezle rinit
  Konuyu Açan: Bozyy*, Forum: Hastalıklar ve Tedavileri.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 08-05-2010, 05:24 PM
 2. "Allerjik Egzama" nedir?
  Konuyu Açan: &melody., Forum: Sağlık.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 08-05-2010, 05:24 PM
 3. Allerjik nezle rinit
  Konuyu Açan: MissBoniBon, Forum: Hastalıklar ve Tedavileri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09-04-2008, 12:14 AM
Genel Genel