Konu Etiketleri

krem rengi hangi renklerin karışımıdır , sarı nasıl oluşur , yeşil nasıl oluşur , mor nasıl oluşur , kırmızı hangi renklerden oluşur , krem rengi nasıl oluşur , mornasıl olur , krem rengi için hangi renk karısımıdır , mor hangi renklerin karışımıdır , mor renk nasıl oluşur , renk nasil meydana gelir , sarı renk nasıl olur , mor hangi renklerin karışımı , parlement mavisi hangi renklerden oluşur , parlement mavi hangi renklerden oluşur ,

Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

renkler nasıl oluşur?

Serbest Kürsü forumunda bulunan renkler nasıl oluşur? konusunu görüntülemektesiniz. İngiliz fizikçi Isaac Newton (1642 - 1727) 1670′de güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirerek, renkleri ayırmayı başarmıştır. Bir odayı kararttıktan sonra güneş ışığının ince bir delikten odaya girmesini sağlamış, bu ...

 1. #1

  Standart renkler nasıl oluşur?

  Sponsorlu Reklamlar  İngiliz fizikçi Isaac Newton (1642 - 1727) 1670′de güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirerek, renkleri ayırmayı başarmıştır. Bir odayı kararttıktan sonra güneş ışığının ince bir delikten odaya girmesini sağlamış, bu ışığın önüne bir prizma koyarak parçalanış halini, tıpkı gökkuşağında olduğu gibi yedi rengi yukarıdan aşağıya doğru bir perdeye aksettirmeyi sağlamıştır. Güneş ışığını meydana getiren yedi rengin (renk tayfının) görkemi, gizemi bugün üzerinde birçok incelemeler yapılan son derece olumlu sonuçlar alınan çalışmaları ve araştırmaları beraberinde getirmiş, Renk Bilimi’ni bir bilim dalı olarak ortaya koymuştur.
  Grup Hepsi Fan Club - renkler nasıl oluşur?
  Newton’dan sonra, Chevreul, Helmhotz, Young gibi fizikçiler ve de kimyagerler bu proje üzerine yoğunlaşarak çalışmalarını hızlandırmışlardır. Newton beyaz perde üzerindeki renklerin bir sıra teşkil etmesine Spektrum Solaers (Güneş Tayfı) adını verdi. Spektrumun zaman zaman değişen, güneşin hararet derecesine göre renklenen renk tayfında aşağıdaki renkleri görürüz ve bütün renkler beyaz ışıktan doğar:
  Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Lacivert, Çivit Mavi, Menekşe Moru

  Sarı, kırmızı ve mavi renklere; Esas Renkler veya Meydana Getirilemeyen Renkler adı verilir.
  Yeşil, turuncu ve mor renkler ise esas renklerin ikişerli karışımından meydana gelirler.

  Örneğin:
  Sarı + kırmızı = turuncu
  Sarı + mavi = yeşil
  Mavi + kırmızı = mor

  Böylelikle ortaya konan bu renk şeridine Spektre - Solaire denir. Göz alışımı ile idrak edilen, bütün yaşamı ve varlık dünyasına renk veren renk, renkler ve bu oluşumdan duyarlılığa; renk tesiri (sansation) denir.

  Rengi görmeden duyarlılıkla da hissetmek mümkündür. Bir örnek olarak bahsedeceğim uygulamayı deneyebilirsiniz. Kendinize bir kırmızı ve bir de mavi kart hazırlayın. Gözlerinizi kapatarak hangi kartın hangi renk olduğunu bilmeden dizlerinizin üzerine yerleştirin. Yine gözleriniz kapalı ellerinizi kartların üzerine yaklaştırın konsantre olarak bir süre o şekilde durun. Belirli bir süre sonra kırmızı karttan sıcak bir esinti mavi karttan ise daha serin bir esinti hissedeceksiniz. Kırmızı sıcak renk grubunda, mavi ise soğuk renk grubundadır ve bu enerjilerine aynen yansır.

  Yine benzer bir deneyle herhangi bir rengin komplamanterini yani tamamlayıcısını bulmak bilimsel açıdan mümkündür. Daire şeklindeki bir kartonun yarısını yeşile boyayın. Diğer yarısı ise beyaz kalsın. Bu daireyi hızla kendi etrafında döndürürsek bir süre sonra beyaz kısmını pembe olarak görmeye başlayacaksınız. Çünkü yeşilin komplamanteri pembedir. Hatta beyaz kısmı pembe olarak boyayıp aynı deneyi yapsak bir süre sonra kartonun beyaz renk alacağını görecektik. Tüm bunlardan varılan sonuç şudur ki renk bir enerjidir ve renk bilimi pozitif bir bilimdir.

 2. İlginizi Çekebilir


 3. #2

  Standart Cvp: renkler nasıl oluşur?
  SaqoL Cnm :cicek

 4. #3

  Standart Cvp: renkler nasıl oluşur?
  bişey diil cnm

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Selülit nasıl oluşur..
  Konuyu Açan: golcenem, Forum: Sağlık.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09-03-2009, 08:51 AM
 2. Kanser nasıl oluşur
  Konuyu Açan: -P.C.D-, Forum: Yararlı Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03-14-2009, 03:28 PM
 3. Yıldırımlar nasıl oluşur?
  Konuyu Açan: yoshymanyaqı, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 05-13-2008, 11:09 AM
Genel Genel