Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 345
Toplam 48 sonuçtan 41 ile 48 arasındakiler gösteriliyor.

Kitap Özetleri ..

Serbest Kürsü forumunda bulunan Kitap Özetleri .. konusunu görüntülemektesiniz. vaR mı biLmiyoRum ama PayLaşmak iStedim... Agatha ChrisTie 16.30 TReni !.! İskemLede 5 Ceset !.! Cinayet ALFabesi !.! NiL'de ÖLüm !.! 10 Küçük Zenci !.! AyRıca : Stephan King SiS ...

 1. #41
  StrawbeRRy qirL (: BooneyBoone <3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Bulunduğu Yer
  aRda^mın Sıcacık kaLbnDen
  Mesajlar
  4
  Rep Puanı
  432

  Standart Cevap: Kitap Özetleri

  vaR mı biLmiyoRum ama PayLaşmak iStedim...

  Agatha ChrisTie
  16.30 TReni !.!
  İskemLede 5 Ceset !.!
  Cinayet ALFabesi !.!
  NiL'de ÖLüm !.!
  10 Küçük Zenci !.!

  AyRıca :

  Stephan King
  SiS !.!

  MaviseL YeneR
  DoLunay DedektifLeri (1-2-3) !.! [noT: meRak etmeyin cocukca bir kitap değiL)

  İPek Ongun

  LütFen Beni anLa !.!
  Bir genç Kızın GizLi defteRi (1-2-3-4-5-6-7-8)

  ŞimdiLİk Tavsiye ediyoRUm Hepsinin ÖzetLerini De Fırsat buLunca yaZıcam!.!
  not: Agatha Christie ^nin kitapLarını (PoLisiye RomanLarı) şiddetLe öneRiRim... Tam DedektifLik RomanLarı ama meRak etmeyin bu aRada Hiç biri CocukSu KitapLar değiL (;

  Tek BenzeRim Henüz iCat ediLmeyen bi ikizim (=

  aRda^mm ForeveR a$kımmmm (=  MiLey & EmiLy (=

  ~Rock OnLy!!~


 2. #42
  ceydasLı* swencly #~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  149
  Rep Puanı
  368912338

  Standart Cevap: Kitap Özetleri

  Kitabın Adı:Şeker Portakalı
  Yazarın adı:Jose Mauro de Vasconcelos

  ROMANIN ÖZETİ:
  Roman kahramanı Zeze çok çocuklu yoksul bir ailenin küçük çocuklarından biridir. Olaylar işsizlik yüzünden ruhsal bunalımlar geçiren bir baba, kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenmiş bir ağabey ve ablalar etrafında gelişir. Küçük kardeşi Luis henüz yaşananları algılayamayacak kadar küçüktür. Anne karakteri ise siliktir. Çünkü anne, ailenin geçimini sağlamak için çalışmak zorundadır ve çocuklarına ayıracak hiç vakti yoktur. Kısacası aile fertleri Zeze’yi anlayabilmekten çok uzaktır.

  Zeze’nin mahalledeki insanlara yaptığı, çoğu kez zarar verme boyutuna ulaşan, şakalar ve yaramazlıklar, aslında yaşadığı yalnızlık duygusundan kaynaklanır. Ama o çevresindeki insanların söylediği gibi kendini “şeytanın vaftiz oğlu” sanır. Kötü bir çocuk olduğuna inanır. Yüreğindeki sevgi açığını kapatmak için hayali arkadaşlar yaratır. Bunlardan biri bir yarasadır. Diğeriyse yeni evlerine taşındıklarında her çocuğun bahçedeki ağaçlardan birini seçmesiyle ortaya çıkar: Hiç kimsenin beğenmediği bir şeker portakalı fidanı... Zeze, bu hiç de adil olmayan paylaşımda payına düşeni kabullendiğinde artık bir dostu daha olmuştur. Onlara isim takar ve onlarla konuşur.

  Aile fertleri dışında Zeze’yle ilgilenen birkaç kişi göze çarpar. Bunlardan biri Edmundo Dayı, diğeriyse Zeze’nin öğretmenidir. Edmundo Dayı ona aradığı sevgiyi değilse de en azından ara sıra para verir ve kendince yeni şeyler öğretir. Öğretmense söylenenlerin aksine Zeze’nin mükemmel bir çocuk olduğu görüşündedir.

  Bir süre sonra bir sokak şarkıcısı ortaya çıkar. Zeze onunla birlikte sokak sokak dolaşıp şarkı söylemeye başlar. Bu Zeze’nin severek yaptığı tek şeydir. Adam açık saçık şarkılar söylediği için babası onunla arkadaşlık etmesini istemez. Zeze bunu anlayamaz. Çünkü söylediği şarkıların anlamını bilmez. Bir gün sırf babasını mutlu etmek için ona bu şarkılardan birini söyler. Ve hayatının en kötü dayağını yer. Bu olaya en çok Gloria üzülür; aile fertlerinin onu dövmelerini yasaklar.

  Zeze, en büyük dostunu yine bir yaramazlık sonucu tanır. Bu daha çok tehlikeli bir oyundur. Hareket halindeki arabaların arkasına yapışıp rüzgarı ve hızı hissetmek, onun deyimi ile yarasa olmak... Portekizli Manuel Valadares ‘in arabası çok fiyakalıdır. Bu yüzden yarasa olma oyununu bu araba üzerinde denemek için büyük bir istek duyar ve iş başındayken yakalanır. Portekizli poposuna vurup onu çevredeki herkese karşı rezil etmiştir. Yüreği yoğun bir nefret duygusuyla dolar. Sonraları onu daha yakından tanıma şansına sahip olur. Ve bu adam yaşamdaki en çok sevdiği insan haline gelir.

  Babasından yediği dayaktan sonra intihar etmeyi düşünür. Ama Portekizli’nin desteğiyle vazgeçer. Ondan kendisini evlat edinmesini ister. Ne yazık ki adamın ömrü buna yetmez. Bir süre sonra ölüm haberi gelir. Talihsiz bir trafik kazası geçirmiştir. Portekizli’nin ölümü Zeze’yi yaşamdan koparır. Daha sonra kendi içinde yaşadığı bir iç savaş başlar. Bu birkaç günlük süreç aynı zamanda Zeze’nin büyüme sürecidir. Hastalığı esnasında şeker portakalının çiçek açtığını öğrenir. Ama artık ne o, ne de yarasa önemlidir. Yaşadığı büyük acı Zeze’yi olgunlaştırmıştır.

  ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
  Zeze: Baş kahraman, yoksul bir ailenin küçük çocuklarından biridir.

  Totoca: Zeze’nin ağabeyidir. Bencilce ve tutarsız davranışlar sergiler.

  Edmundo Dayı: Yaşlı bir akrabadır. Ona ailesinden çok daha iyi davranır.

  Jandira: Zeze’nin ablasıdır. Zamanını roman okumak ve sevgililerini düşünmekle geçirir.

  Gloria: Zeze’nin ablasıdır. Onu ailede en çok seven ve koruyan kişidir.

  Bay Arivaldo: Bir sokak şarkıcısıdır. Zeze ile aralarında sessiz bir dostluk gelişmiştir.

  Lala: Zeze’nin diğer ablasıdır. Son zamanlara kadar Zeze ile ilgilenmiş ama sonraları ya bıkmış, ya da sevgilisiyle olmayı tercih etmiştir.

  Luis: Zeze’nin küçük kardeşi, kardeşlerden en küçüğüdür. Ailede herkes tarafından sevilir.

  Luciano: Luciano adındaki yarasa, Zeze’nin isim takıp konuştuğu çok sevdiği arkadaşlarından biridir.

  Minguinho (Xururuguinho): Bir şeker portakalı ağacıdır. Zeze, Luciano gibi onunla da konuşur. Hatta onların da konuştuklarını düşünür.

  Bay Paulo (Baba): İş bulamadığı için psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden çocuklarına karşı yeterince sevecen ve sabırlı olamaz.

  Anne: Ailenin geçimini sağlamak için çalışmak zorundadır. Çocuklarıyla ilgilenemez. Bu yüzden romanda arka planda kalır.

  Manuel Valadares (Portuga): Zeze’ye sevgiyi, yaşamın sevilebilecek yanlarını öğreten insandır. Onun iyi ve mutlu bir çocuk olabilmesi elinden gelen her şeyi yapar.

  Cecilia Paim (Öğretmen): Yaptığı bütün haylazlıklara rağmen onun mükemmel bir çocuk olduğunu düşünen duygulu ve anlayışlı biridir.

  Hapsolmuşum gözlerinde,çıkış yok.İnan ki çıkışı arayan da yok.. <3

  ~
  hakikiözgün'mcü .

 3. #43
  Üye
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  11
  Rep Puanı
  1382833

  Standart Cevap: Kitap Özetleri

  Kİtabın adı:Ben Büyüyünce
  Kitabın Türü:Öykü
  Kitabın Basıldığı yer ve yıl:İstanbul 2004
  Sayfa Sayısı: 111
  Boyutları: 19 cm- 13 cm
  Yazarın Adı: Gülten Dayıoğlu
  Kitabın Özeti

  Ayıngacılar ve Sınıkçılar olmak üzere 2 aile vardır.
  Sınıkçılar kırık-çıkık işleriyle uğraşırlar.
  Birgün Ayıngacıların küçük oğlunun bacağı sakatlanmışır.
  Babası da onu alıp Sınıkçı Kadir ağa ya götürmüştür.
  Ne yazık ki kemik tutmuş ama etin dışına doğru tutumuş.Ayıngacı da duru mu "Sen benim oğlumun bacağını sakat bıraktın ben de seni sakat bırakacağım"demiş tam tetiğe basarken Kadir Ağa merdivenden kaçarken ağayı takılmış ve yere düşmüş.O sırada ateşlenen silahtan çıkan mermi de ayağı yerine Kadir Ağa'nın kalbine isabet etmiş.O gün bugündür Sınıkçılarla Ayıngacılar arasınmdaki kan davası sürmektedir.

  Ardan yıllar geçmiş...İki aileden de bir sürü adam ölmüş.En son ölen Sınıkçılardan Kerim'dir.Onun öldüğü zamanlarda kardeşi Mehmet'in de bir oğlu olmuş ve adı Erek konulmuş.
  Erek'in ninesi sürekli oğlum büyüyecek de amcasının intikamını alacak der dururmuş.Günler geçmiş Ereke büyümüş ninesi ve annesi de diş buğdayı yapmışlar.Çocuğun önüne makas,kalme,çekiç, tarak vb. bir sürü alet konulmuş.Güya çocuk hangisini seçerse ileride onun mesleğini edinirmiş.Ama Erek hiçbirini tutmamış.
  Derken bahar gelmiş nine de bağa gitmiş eve bir gelmiş ki gelir gelmez dövünmeye başalmış.Gelini niye dövündüğünü sorunca da
  -Ayıngacılar bağdaki üzüm kütüklerini kesmişler
  demiş.
  Hatta bunlardan çıkan paralarla oğullarına motosiklet almışlar.
  Nine ısrarla bu kütüklerin yarısı bizim diyormuş.Ama kocası 5-10 tanesinin Sınıkçıların olduğunu söylüuormuş.Bunun üzerine karı-koca epeyi kavga etmişler.
  Ninenin kocası da çekip gitmiş.Aile büyüklerine sormaya.Kimisi yarısı bizim kimsi 3-5 tanesi bizim diyormuş.
  Sonunda muhtarla karşı tarafa haber salmış onlar da "3-5 tanesi sizin gerisi bizim" diyorlarmış.
  Sonra adam(Nalbant Nuri) karısına çatmış.O da kan davası ateşiyle yanıp tutuşurken duru mu 17 yaşındaki oğluna gitmiş "o motobisiklete binmek senin de hakkın" demiş ve ortalığı birbirine katmış.
  Ninesi Erek'i pek seviyormuş,.kendini onla avutur,hayata onla bağlanırmış.Ama onu sokağa çıkarmaya pek korkarmış çünkü ona bir şey olacağını düşünce yüreği sıkışırmış.
  Erek'in adaam akıllı yürümesi ancak 2 yaşına gelince olmuş.Yine tam yürüyemediği için ninesi onu bir cuma namazı vakti caniye götürmüş.Orda kendi adetlerine göre çocuğa bir sürü şey yapmış.Sonunda bütün bu işlemler başarılı olmuş ve Erek yürümeyi başarmış.Günler geçmiş Erek bebek kızamık olmuş.Bakmışlar iyileşeceği yok kaasabaya doktopra gitmişler.
  Bu sırada amcası da kan davası peşindeymiş.Şimdi öldürme sırası Ayıngacvılardaymış.Mehmet de oğlunun ölmesini istemediğinden onu alıp Almanya'ya kaçmış.Erek,dededi ve ninesi İstanbul'a dayılarının yanına gelmişler.
  Erek Büyümüş ve okula gitmeye başlamış Ama Ereek okulda hiç başarılı değilmiş..Derken....aradan yılllar geçmiş Bir yaz günü Erek tv almayı istemiş.Dedesi parayı bulmuş ve Tv yi almışlar.
  Sonra lunaparka gitmek istemiş ama para yetmeyince her istediğini yapamamış.
  Okullar açılmış ererek yeni bir arki edinmiş.Arkisi hasta olunca onu ziyarete gitmiş ve babasıyla sohbete dalmış.meğer babası kan davasındaki karşı tarafmış.Bu fırsatı bulunca da Erek'i öldürmüş.

 4. #44
  Üye
  Üyelik Tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  1
  Rep Puanı
  420

  Standart Cevap: çok uğraştım,yorum yazmadan geçme!

  teşekkürler

 5. #45
  Senin için ölmek..Demi<33 QueénDémi* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu Yer
  Demi Lovato <3
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  359302520

  Standart Cevap: çok uğraştım,yorum yazmadan geçme!

  SağoL canım Kitap Özetleri ..

  iLLede sen sen sen
  iLLede sen*
  senden baska
  hic kimseyi
  sevemem ki
  ben ben benn ' <3

 6. #46
  ♥ < < simgé[M]érvé > > ♥ MéRvé . ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu Yer
  |~ ..1. ev Kendi Evi
  Mesajlar
  970
  Rep Puanı
  429497457

  Standart Cevap: çok uğraştım,yorum yazmadan geçme!

  Bu Tür Konular '' http://www.gruphepsifanclub.net/serb...-ozetleri.html '' Bu Konuya Açılıcaktı ..
  Konular Birleştirildi .. [ ~ Miss Kaya ~ ]

  Paylaşım İçin Teşekkürler ..


  HéPiNizi ÇooooOok ÖzLéDim
  aMa
  maaLéséF déRsLéR = /
  Sbs ^ déN soNra SizLéRLéYim
  Sbs ^yé aZ kaLdı = /
  uNutuLDuNuz saNıyoSaNız YaNılıyoRsaNız
  ÖncéDéN siZi né kaDaR séviyoRsaM
  hala
  kaLbiMin ayNı yéRindésiNiz
  ..:kalp:.. 7. #47
  AshTizzy QueenJ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu Yer
  selena(M)ın kaLßind
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  429497186

  Standart Cevap: Kitap Özetleri ..

  saoL canım
  JUSTINMYWORLD
  JUSTINTIMBERLAKE(galpçarpıgalp)

  BrunoMars(galp)
  Love Ya

 8. #48
  ۰۪۪۫۫●۪۫۰ daηqєя qiяL ۰۪ gamze ashley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu Yer
  napcan gelcen mı ???
  Mesajlar
  762
  Rep Puanı
  145776361

  Standart Cevap: Kitap Özetleri ..

  ben zaten okudum bu kitapları hocalarım sayesinde emeğe saygı saol cnm

  мαнкυм gαяιρ güℓємєz
  IıI αğℓαя göηüℓ кαçмαк вαнαηє IıIKonu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. ßenden Kitap ÖzéTLéRi
  Konuyu Açan: feministanbul, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 12-20-2008, 03:43 PM
 2. Kitap Özetleri
  Konuyu Açan: *EzGi LaViGnE*, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 05-04-2008, 11:46 AM

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •