Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Kitap Özetleri ..

Serbest Kürsü forumunda bulunan Kitap Özetleri .. konusunu görüntülemektesiniz. bu kitapların kısa bilgilerini paylaşmak istiyorum kendi yazımımdır arkadaşlar okuduğum kitapların özetleridir ve çok emek verdim (: Grup Hepsi Fan Club - Kitap Özetleri .. isterseniz siz söyleyin,o kitabın özeti ...

 1. #1
  Üye
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  484

  Cool Kitap Özetleri ..

  bu kitapların kısa bilgilerini paylaşmak istiyorum kendi yazımımdır arkadaşlar okuduğum kitapların özetleridir ve çok emek verdim (:
  Grup Hepsi Fan Club - Kitap Özetleri .. isterseniz siz söyleyin,o kitabın özeti ben de bulunabilir, verebilirim. (:

  Yonca Kız - KEMAL BİLBAŞAR

  YONCA KIZ,kale kasabasında penceresi ovaya bakan, minincik taş bir evde dünyaya gelmiş,kara saçları pırıl pırıl gözleri, minicik bir ağzı olan güzel bir kızdır.annesinin adı =gonca, babasının adı=mehmet torlak'dır.bir gün babası,iş aramak için izmire gider,iş bulunca gelip ailesini alıp izmire gider.izmirde yonca kızın teyzesinin konağına yerleşirler.babası kapıcılık yapacak,annesi de konakta mutfak işlerine bakacaktır.evin şehvar adında çok şımarık bir de kızı vardır.babası için de, annesi için de yonca kız için de çok zorlu bir yaşam başlamıştır.Usta yazarımız KEMAL BİLBAŞAR'ın çocuklar için yazdığı bu güzel roman,işte bu güzel kızın yaşadığı büyük serüveni anlatıyor.


  Acımak - REŞAT NURİ GÜNTEKİN

  Acımak'ta, görevine bağlılığıyla tanınmış bir ilkokul başöğretmeni olan zehra hanımın trajik serüveni dile getiriliyor. doğruluk,temizlik,fedakarlık hastalığı,onda insanlığın en değerli yeteneğini öldürmüştür: ACIMAK YETENEĞİNİ.Duygusal,geniş ruhlu bir kadın. Güzel,doğru ve temiz şeyleri çılgınca seviyor.ama zaafa, düşkünlüğe ve çirkinliğe acımıyor.yapılmış bir kötülük için hiçbir gerekçe tanımıyor ve acımadan söküp atıveriyor.bütün insanları etkilemiş güzel bir duygunun romanı...


  Arkadaş - MAKSIM GORKI

  Gorki, '' arkadaş''ta 19.yy. gerçekliğinin en olumlu geleneklerini ilerici bir romantizimle birleştirerek toplum tarafından dışlanmış serserileri konu almış,gerçekçiliği ve insansı bir sıcaklığı çarpıcı bir biçimde kaynaştırarak çok önemli bir eser yaratmıştır.gorkinin mutlaka okunması gereken başyapıtlarından biridir.

  Heıdı - JOHANNA SPYRİ

  Alp dağlarında yaşayan dedesine teyzesi tarafından bırakılan heidinin başından geçen maceralar anlatılmıştır.teyzesi tarafından sonradan alınarak çalıştığı yere götürülmesi ile bir çok arkadaşı da olmuştur...


  Pollyanna - E.H. PORTER

  E.H.Porter küçük yaşta sağlığını kaybettiği için eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmıştı.Bir süre müzikle ilgilnedikten sonra hayata bakış açısından bir yumuşaklık, bir duyarlılık ve derinlik kazanmıştır.yazar pollyanna isimli romanında bir bakıma kendi hayatını ve yaşadığı duyguları aksettirmiştir.


  Göl Çocukları - İBRAHİM ÖRS

  Duygu ve selçuk adındaki karakterlerimizin başından geçen olayları, saygıdeğer yazarımız ibrahim örs bu kitaba aktarmıştır.

  Bomba -ÖMER SEYFETTİN

  Birbirlerini çılgınca seven ve babasının borcu yüzünden başı belaya giren çiftin maceraları anlatılıyor.Sonunda yine şehir eşkiyaları kazanıyor, çiftin erkeği hayatını kafası kesilerek kaybediyor....  YASEMİNCİ.12

 2. #2
  çαℓışкαη&уαя∂ıмѕєνєя üує eren_zynp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Yaş
  20
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  55831223

  Standart Cvp: çok uğraştım,yorum yazmadan geçme!

  saol bebişim sadece 2.sini okumadım acımak ve göl çocukları dierleri güsel

 3. #3
  Üye
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  484

  Standart Cvp: çok uğraştım,yorum yazmadan geçme!

  önemli değil...

 4. #4
  <3 ZacharyLevi (: >Fairy< - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Ankara <3
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  103087325

  Standart

  Burada Hikaye-Roman-Masal-Deneme vs. kitapların özetlerini paylaşablirsiniz..

  Özetten ve istekten başka yorum olmasın..

  Flood yok!
  Özetler uzun olursa iyi olur ;)

  Lütfen yazar belirtelim..
  Alıntıları belirtirseniz iyi olur ;)


  Kolay gelsin..


  ________________________________
  ...HazaLisT...

  KİTABIN ADI :
  SEFİLLER
  KİTABIN YAZARI : VICTOR HUGO
  YAYINEVİ : VARLIK YAYINLARI
  BASIM YILI : 1992 KİTABIN KONUSU
  Bu romanda Jean Valjean adlı bir köylünün, 19. yy.’un ilk 30 yılındaki serüvenleri anlatılır.Valjean aç ailesini doyurmak için ekmek çaldığından bir kadırgada kürek çekmeye mahkum edilmiştir.
  ESERİN ÖZETİ
  Birkaç kez kaçma girişiminde bulunduğundan mahkumiyet süresi 19 seneye çıkarılır 1815’de serbest bırakılır. Valjean Güney Fransa’da D kasabasına gider. Bir kürek mahkumu olduğundan kimse onu barındırmak istemez. Sonunda yaşlı ve çok iyi bir insan olan kasabanın piskoposu onu yanına alır ve ona çok iyi davranır. Valjean onun bu konuk severliğine piskoposun yemek takımlarını çalmakla karşılık verir. Polis kısa bir süre sonra Valjean’I yakalar ve piskoposa getirir piskopos Valjean’I hayrete düşürürcesine, yemek takımını Valjean’a hediye verdiğini söyler. Valjean’ın karşılaştığı bu durum onu derinden etkiler. Ondan sonra piskoposun güvenine layık olmaya mümkün olduğu kadar erdemli ve dürüst bir hayat sürmeye söz verir.
  Valjean yıllar sonra takma bir adla Kuzey Fransa’da mücevherat üreticisi olarak devam ediyordur. Üretimde bir iki basit gelişme gerçekleştiğinden şimdi varlıklı bir insandır. Kasaba halkının güvenini kazanmış ve hatta belediye başkanı bile seçilmiştir. Kasabanın müfettişiJavert, tam bir dedektiftir ve amirinin kişiliğinden şüphe eder. Onu tam yakalattıracağı sırada adının Valjean olduğu bir diğer insanın başka bir suçtan yakalandığını ve tekrar kadırgaya gönderileceği haberini alır. Çok mahçup duruma düşen polis müfettişi belediye başkabıbdan özür diler, onun hakkında şüphelere düştüğünü anlatır. Valjean kendi adını taşıyan suçsuz bir insanın acı çekmesinden ötürü vicdan azabı duyar. Kahramanca bir hareketle mahkemeye gider, kendisini tanıtır ve kendi isteğiyle kürek mahkumluğuna döner. Birkaç yıl sonra tekrar kaçar ve kuzeye gider. Üretici olarak iş yaptığı yılların karşılığı olan parayı buraya gömmüştür. Para onu rahatça geçindirebilecek ve çevresinede yardım etmesine de imkan verecektir. İlk işi Cosetta adında bir kızı aramak olur. Kız bir zamanlar yanında çalışan Fantina’nın kızıdır. Fantina kızına bakmak için fahişelik yapmıştır. Fantina artık ölmüştür ve onu yetiştiren üvey anne ve babası ona kötü muamele etmektedir. Valjean onu evlatlık alır ve ona derin bir sevgiyle bakmaya başlar. Beraberce Parise giderler. Valjean bir rahibe manastırında bahçıvan olarak çalışmaya başlar ve Cosette da manastırın okuluna gider.
  Cosetta büyüyünce Parisli bir öğrenci olan marius Pontmercy adında bir genç onunla ilgilenir. Cosette ve Marius, Paris’in Luxenburg Gardens adındaki parkında tanışırlar ve Valjean’ın kendisini ve Cosette’yi gizli tutmasına rağmen gizliden gizliye mektuplaşırlar.
  Olaylar, ülkedeki iç huzursuzluklar sırasında doruğa ulaşır. Sosyalistler 1832’de, Paris’te hanedanlığa karşı başarısız kalan bir baş kaldırma hareketine girişirler Marius ve arkadaşları bu isyanda yer alırlar ve sosyal adalete bağlılığından ötürü kim olduğunun meydana çıkmasına bile aldırış etmeyen Valjean da isyana katılır. Sokak çatışmalarının ortasında eski düşman Javert ile karşılaşırlar. Onun bütün hayatı şimdi ellerindedir.Gerçi bir tek kurşun Javert’I ortadan kaldıracaksa da Valjean Jvert’ı serbest bırakır. Valjean’ın bu davranışı Javert’in, kesin meşruiyet ve hukuka dayanan ahlaki dünyasını alt üst eder. Hayatında ilk defa olarak bir mahkumun kanuna saygı duyan bir vatandaştan daha iyi bir insan olacağını düşünür ve kendini öldürür.
  Bu arada barikatlar ardına çekilen isyancılar çevrilir. Karşı tarafın kuvvetleri daha fazladır. Çarpışmalar sırasında Marius ağır yaralanır. Valjean Marius’u, sırtında taşıyarak yer altındaki lağım kanallarına götürür. Burası hoş bir yer olmasa da, çatışma alanından uzaktır. Kendisini tamamen kaybetmiş ve hemen hemen ölü olan Marius, büyükbabasının evine getirilir. Marius hayatını kimin kurtardığını bilmemektedir.
  Valjean, Cosette ile Marius arasına girmemeye karar verir. Cosette’nin Marius’u sevdiğini ve onunla evlenmek istediğini anlar. Cosette’ye büyük miktarda para verdikten sonra inzivaya çekilir. Marius önceleri bunu kabul eder fakat hayatını kurtaranın Valjean olduğunu öğrenince Cosette ile birlikte son bir defa görmek için ihtiyar adamın yatak ucuna giderler. Valjean ölüm yatağında, seneler önce, evliya gibi biri olan psikopozun inanılmaz bir jestle kendisine hediye ettiği ve böylece Valjean’ın ruhunu kazandığı gümüş şamdanlığı Cosette’ye hediye eder.
  ANAFİKRİ
  Kendisine her zaman kötü davranılan bir mahkumun, kendisine iyi davranan biriyle
  beraber olduğu zaman kişiliğinin ve davranışlarının iyiye doğru gidişatı gözlenmiştir.
  KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ
  JEAN VALJEAN: Romanın kahramanı. Önceleri basit, çalışkan bir köylüyken sonradan bir mahkum olarak hayata küskünlük duyar.
  JAVERT: Hiç bir zaman satın alınamayacak kadar namuslu bir polis memuru.
  MARIUS PONTMERCY: Albayın oğlu. Kendisini babasının anısına adıyan bir genç.
  COSETTE: Fantine’nin kızı, Valjean’ın evlatlığı. Sevimli bir kız.
  FANTINE: Karakteri bakımından iyi bir kız ise de şartlar onu bir fahişe olmaya zorlar.
  Kitap Özetleri ..

  _______________________________________...HazaLisT ...

  Eserin Adı:
  SafahatKitap Özetleri ..

  Yazarı: Mehmet Akif ErsoyKitap Özetleri ..

  Türü: Şiir dizisiKitap Özetleri ..


  Basıldığı yayın evi ve basılış tarihi:İnkılap KitabeviKitap Özetleri .. 1999 – OcakKitap Özetleri ..

  Sayfa Sayısı: 600Kitap Özetleri ..

  Yazarı Hakkında Bilgi : Kitap Özetleri ..
  İstiklâl Marşı şâiri. Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife HanımKitap Özetleri .. babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı. 1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi. Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerekKitap Özetleri .. dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamayaKitap Özetleri .. bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır. Mehmed Âkif milletini ve dînini sevenKitap Özetleri .. insanlara karşı merhametli bir mizaca sâhipKitap Özetleri .. şâir tabiatının heyecanlarıyla dalgalananKitap Özetleri .. edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şâiridir. İstiklâl Marşı şâiri olması bakımından da "Millî Şâir" ismini almıştır.
  Özet;Kitap Özetleri ..
  Mehmet AkifKitap Özetleri .. hem bir şairKitap Özetleri .. hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleriKitap Özetleri .. şiirleriKitap Özetleri .. çevirileriyleKitap Özetleri .. diğer taraftan vaazlarıyla halkı toparlanmaya ve düşmana karşı birlik olmaya çağırmıştır.Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı devletinin ve Arapların toparlanmasıKitap Özetleri .. birlik olması için çok gayret etti.Kurtuluş savaşı sırasında Kuva-yı Milliye’den yana yazılar yazdı.Bu esnada Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı. Bu arada Konya ayaklanmasını önlemek ve halka öğüt vermek için Konya’ya gönderildi. Oradan Kastamonu’ya geçtiKitap Özetleri .. Nasrullah Camisi’nde Sevr Antlaşması’nın iç yüzünüKitap Özetleri .. Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdiKitap Özetleri .. bu vaaz Diyarbakır’da basılarak bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.Mehmet Akif milletini ve dinin sevenKitap Özetleri .. insanlara karşı merhametli davrananKitap Özetleri .. şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan meşhur bit Türk şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da ‘’Milli Şair’’ ismini almıştır. Şairin en büyük eseri safahat genel adı altında toplanan 7 kitaptan oluşmuştur. Şair bu eserinde halka seslenmişKitap Özetleri .. yalın ve halkın anlayabileceği bir dili tercih etmiştir.


  Kitap Özetleri ..  İmzanın tüm yapım hakları benimdir.
  O çooook eskilerden üye..


 5. #5
  HzL'm Ozi'm ErDi'm SarımeLLy ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Ozi'm
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  24658097

  Standart Tom Sawyer Özet

  Tom Sawyer Kitabının Özeti Kitap Özetleri
  Kitabın Adı: Tom Sawyer
  Yazarı:Mark Twain
  Çeviren: Nalan Hızal

  Kitabın Özeti
  Hikayede Tom‘un cezadan kurtulmak için herkesi şaşkına çevirecek zeka oyunlarını ve sonunda bunlardan nasıl kurtulduğunu yazıyor. Tom hikayede kendi dünyasında (nehirlerin, ormanların, mağaraların ve adaların dünyasında) bir kahraman gibi yaşar.
  Tom, Missouri’ye bağlı St. Petersburg köyündeki “haşarı” çocuklardan biridir. Pervasız, tembel, çıldırtıcı ölçüde meraklı olan bir okul çocuğu ve teyzesi Polly Teyze için tam bir baş belasıdır. Bir gün Tom, Huck, Joe herkesten gizli bir plan yapar ve adaya kaçar. Herkes onları öldü sanıp cenaze töreni yapar ama törende ortaya çıkınıca herkes oyun olduğu anlaşılınca herkes onlara karşı tavır alır. Ama Tom ve Huck bu iştende kasabada yaşayan Bayan Douglas’ı öldürmek için plan yapan haydutları ortaya çıkararak kurtulur. Daha sonra haydut Kızılderili Joe’yu hapse atarlar. Ve onun definesinin yerini tek bilenler olarak Tom ve Huck defineyi yerinden çıkarır zengin bir hayat sürerler.
  Hikayedeki Kişiler :
  Tom Sawyer: Haylaz ve yarmazda olan zeki bir çoçuktur.
  Huckleberry Finn: Mahallenin en haylaz çocuğu olan Huck, Tom’dan eksik bir yanı olmayan mahalle çocukları haricinde kimsenin sevmediği biridir.
  Polly Teyze:İyi kalpli ama çok sinirli görünen ve yaşlı bir kadındır.
  Joe:İçine kapanık olan Joe kendi dünyasında korsan olmak isteyen bir çoçuk.

  Kendime Asııqm
  SarıMeLLy~:23:

  Yazınn Koppp Kardesimm
  Allah Kısmet ederse yazınn MeLiham bizde
  Dysun Herkesss

 6. #6
  HzL'm Ozi'm ErDi'm SarımeLLy ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Ozi'm
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  24658097

  Standart Ömer'in Çocukluğu kitap özeti

  Ömer’in Çocukluğu Kitap Özeti
  Kitabın Adı : Ömer’in Çocukluğu
  Yazarı : Muallim Naci
  Türk edebiyatının önemli ve yenilikçi isimlerinden biri olan Muallim Naci’nin çocukluk hâtıralarından oluşan “Ömer’in Çocukluğu” isimli eserinde yazar, kendine özgü çocuk dünyasını, mahallesini, arkadaşlarını, ailesini, hocalarını bize anlatıyor. Ama bu anlatımı öyle güzel bir üslûpla yapıyor ki zaman zaman Ömer’le ağlıyor, bazen de Ömer’le eğleniyoruz ve yaşadıklarıyla heyecanlanıyoruz. Yazarın dili o kadar tatlı ve cazip ki, o dönemden bu yana çocukluğun tadının hiç değişmediğini fark ediyoruz sayfalar arasında dolaşırken.

  “Ömer’in Çocukluğu” çocuk edebiyatımızın, hâtıra edebiyatımızın muhteşem ve unutulmaz bir örneğidir. Bu eseri okuyup da sevmeyen yok gibi. Büyüklere de hitap ediyor çünkü, küçüklere de. Muallim Naci’nin en yaygın eseridir “Ömer’in Çocukluğu”. Zira birebir yaşanmış olayları aktarmakta, yaşanmış küçüklük hâtıralarını dile getirmektedir. Yazarın son derece canlı, çarpıcı ve lirik bir üslûp ile anlattığı olaylar zinciri, biz büyükleri de çocukluk yıllarımıza götürmektedir. Eserde, medeniyetimizin temel taşlarından olan mahallenin kendisine has dünyasını, okulda geçen serüven dolu günleri, yazarın babasının ölümü dolayısıyla ailesinin yaşadığı üzüntüyü, ağabeysinin bir anlamda ona öğretmenlik yapmasını ve tabiatıyla yaramazlıklarını okurken kimi zaman eğleniyor, kimi zaman da hüzünleniyoruz.Muallim Naci, bütün bu yaşanmışlıkları öylesine hoş ve ilgi çekici bir dille anlatıyor ki, o dönemden bu yana çocukluğun tadının değişmediğini anlıyoruz. Yani çocuk her zaman çocuktur. “Ömer’in Çocukluğu”, ya da hepimizin çocukluğu…
  Ömer’in Çocukluğu - Muallim Naci, Hazırlayan: Mehmet Nuri Yardım, Bordo Siyah Yayınları, İstanbul 2006, 92 sayfa.

  Kendime Asııqm
  SarıMeLLy~:23:

  Yazınn Koppp Kardesimm
  Allah Kısmet ederse yazınn MeLiham bizde
  Dysun Herkesss

 7. #7
  HzL'm Ozi'm ErDi'm SarımeLLy ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Ozi'm
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  24658097

  Standart Murtaza Özeti

  Kitabın Konusu: Murtaza’nın unvan namus şeref işini hakkıyla yapma uğruna yaşadığı olaylar edindiği düşmanlıklar ve yaptığı mücadele anlatılır.
  Kitabın Anafikri : İnsanın sorumlulukları vazifesi hayatındaki her şeyden önce gelmelidir.

  Yardımcı Fikirler:
  1)İnsan vazifesini hakkıyla yerine getirmelidir.
  2)İnsan hayatında sorumluluklarına paradan daha çok önem vermelidir.
  3)İnsan vazifesini yaparken akrabalarına yakınlarına torpil geçmemelidir
  4)Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken iyi yetiştirmelidirler.
  5)İnsan hayatında paradan daha önemli şeyler olduğunu unutmamalıdır.
  6)Çalışanlar görevlerinde üstlerine karşı saygılı olmalıdır.
  7)İnsanları düşünceleri alay konusu yapılmamalıdır.
  8)Çocuklar babalarını kandırmamalıdır ve karşı gelmemelidirler.
  9)Resmi yerlerde memur gibi üst görevlilere torpil geçilmemelidir.
  Kitabın Özeti:
  Murtaza Yunanistan’dan mübadeleyle Çukurova’ya gelmiş bir muhacirdir.Kolağası Hasan dayısı gibi asker olup savaşarak şehit olmak en büyük isteğiydi.Mübadele yapıldıktan sonra Çukurova’ya gelen muhacirler topraklarını satıp konaklar evler alacak kadar zengin olmuşlardır.Murtaza ve onun gibi düşünenler ise ezan seslerine kavuştukları için şükretmiş mal mülk istememişlerdir.Murtaza mal mülk istemese de ailesi istemiştir.Erkek kardeşi zengin olmayı başarmıştır.Annesi parasızlıktan ölmüştür.Kız kardeşiyle Murtaza İstanbul’a gelmişlerdir.Murtaza Çukurova’da bir kızı tanımış beğenmiştir.Kızı beğenmesinin ası nedeni kızın babasının da Murtaza gibi düşünüp zengin olma derdine düşmemesidir.Murtaza daha sonra bu kızla evlenmiştir.Kız kardeşi de birisiyle evlenmiştir.Murtaza’nın en büyük hayali dayısı gibi askerlik ile ilgili bir görev alıp savaşlarda şehit olmaktı.Ama istediği olmadı askerlikle ilgili bir meslek bulamadı.O da üniforma giyebilmek için mahalle bekçisi oldu ve işini titizlikle yaptı.Hırsızlara, haksız kazanç sağlayanlara, mahalleyi rahatsız edenlere göz açtırmadı çünkü ona göre her ne meslek olursa olsun önemeliydi ve düzgün yapılmalıydı.Mahalleli bundan rahatsız oldu ve türlü türlü oyunlar yaptıysadalar Murtaza’dan kurtulamadılar.Mahallelinin komiseri de Fen Müdürü olan arkadaşı Kamüran’ın fabrikadaki bozulan disiplinini görünce ona Murtaza’yı tavsiye etti.Böylece Murtaza fabrikaya gece kontrolü oldu.Murtaza hep erkek çocuğunun olmasını istedi, onun dayısına benzemesini ve onun gibi asker olup savaşlarda şehit olmasını istedi.Kız çocuklarından sonra erkek çocuğu oldu adını da Hasan koydu.Hasan istediği gibi dayısına benzemedi.Futbola düşkün oldu babasının istediği gibi askeri okula gitmedi sanat okuluna gitti.Murtaza da umudunu yeni doğan çocuğu Hasan’a sakladı.Murtaza yeni doğan çocuğunun da ismini Hasan koymuştu.Murtaza küçük oğlu Hasan’ın istediği gibi olduğunu sanıyordu.Oysa Hasan babasını kandırıyordu.Babası büyüyünce hangi okula gideceksin diye sorduğunda Kuleli Askeri Lisesi dediğinde Murtaza çok seviniyordu dünyalar onun oluyordu.Aslında Hasan babasını kandırıyor babasından para alabilmek için öyle söylüyordu.Murtaza bunu anlamıyordu.Murtaza çalışmaya başladığı fabrikada işçiler tarafından sevilmedi.Çünkü işçiler işten kaytarıyor işlerini aksatıyorlardı.Murtaza’da onlara engel olduğu için işçiler onu sevmediler onlarda mahalledekiler gibi türlü oyunlara başvurup işten atılması için çalıştılar ama başarılı olamadılar.Çünkü fen müdürü Murtaza’ya güveniyor ona tam yetki veriyordu.Öyle ki hemşerisi Nuh bile buna şaşırıyordu.Bunun nedeni ise fabrikanın bozulan disiplininin Murtaza’nın sayesinde düzelmesiydi.Murtaza’nın küçük oğlu Hasan babasını kandırmakla kalmadı ve bir gün bakkaldan ekmek çaldı.Murtaza bunu duyunca çok üzüldü adeta yıkıldı.Bakkal mahkemede Hasan’ı affedip cezasını iptal ettirecekti ama Murtaza oğlunun bu yaptığını ona hiç yakıştıramadı ve onu affetmedi mahkemede hakime cezasını çekmesi gerektiğini söyleyip salonu terk etti.
  ANA DÜĞÜM:Murtaza dayısı gibi savaşarak şehit olabilecek mi?
  ARA DÜĞÜMLER:
  1)Murtaza askerliğe yakın olarak hangi mesleği bulacak?
  2)Mahalleli Murtaza’yı kovabilecek mi?
  3)Murtaza’nın erkek çocukları dayısına benzeyecek mi?
  4)Murtaza fabrikada tutunabilecek mi?
  5)Fen müdürü işçilerin şikayetlerini kabul edecek mi?
  6)Murtaza fabrikaya giren hırsızı yakalayabilecek mi?
  7)Murtaza’nın kızı Firdevs hastalığından kurtulabilecek mi?
  8)Murtaza küçük oğlu Hasan’ın onu kandırdığını anlayacak mı?
  9)Murtaza’nın küçük oğlu Hasan ceza alacak mı?
  10)Murtaza küçük oğlu Hasan’ı affedecek mi?
  FİGÜRLER:
  Murtaza:Romanın ana kahramanıdır.Sivri uzun burunlu, kalın kapkara kaşlı, geniş alınlı, yeşil gözlüdür.Sorumluluklarını vazifesini çok iyi bilir,vazifesini her şeyi üstünde tutar cesur bir muhacirdir.
  Murtaza’nın Karısı:Mavi gözlü, zayıf, paraya önem veren ünvana şerefe önem vermeyen bir kadındır.
  Kamüran:Fabrikanın fen müdürüdür.Laubali her şeyi ciddiye almayan ama gerektiğinde de ciddi ve doğru davranmasını bilen her zaman Murtaza’nın arkasında olan peşin hükümlü olmayan çapkın eğlenceye düşkün akıllı biridir.
  Akile Hala:Zeki yardımsever düşünceli hep Murtaza’nın yanında olan onu düşünen biridir.
  Kontrol Nuh:Kalın kemikli, geniş yüzlü tilkiyi andıran bir yüzü vardır.Laubali işini ciddiye almayan, yalaka, çıkarlarını düşünen, Murtaza’dan nefret eden Fen müdürünün hemşerisi şımarık biridir.
  Azgın Ağa:Kaba bıyığı püskül püskül kaşları bir doksan boyunda iri yarı zamanında savaşlar katılmış mert bir adamdır.
  Hasan:Murtaza’nın büyük oğludur.Zayıf uzun boylu annesi gibi mavi gözlü akıllı biridir.Babasını sevmez futbola düşkündür.
  Hasan:Murtaza’nın küçük oğludur.Murtaza büyük oğlu dayısına benzemediği için küçük oğlunun da adını Hasan koymuştur.Ama küçük oğlu Hasan da babasını sevmez ve onu kandıran kötü biridir.
  ZAMAN:Romanın geçtiği zaman verilmemiştir.Kitapta
  Murtaza 1925’lerden sonraki mübadelede Türkiye’ye göç etti.
  1946-47’lerde yurdun her yanı demokrasi naralarıyla çalkalandığı…
  gibi cümlelerin yanında;yarın,gece yarısı,ikindi saati,bir saat 45 dakika,öğle,akşam üstü gibi kozmik zamanlar da kullanılmıştır.
  MEKAN:Çukurova,Yunanistan, İstanbul, kahvehane,fabrika,iplikhane,dokumahane,mahalle,
  karakol,lokanta,ev,bakkal dükkanı olayların yaşandığı yerlerdir.
  ANLATICI-ANLATIM ŞEKİLLERİ VE ANLATIM TEKNİKLERİ:Olaylar kamera sessizliğinde gözlem yapılarak anlatılmıştır.Yani gözlemci figür bakış açısı kullanılmıştır.Romanda geriye dönüş tekniği de kullanılmıştır.Leitmotif tekniğine yer verilmiştir.Murtaza’nın ‘Yukarda Allah Ankara’da devlet burada da ben’ sözü romanda geçen leitmotif örneğidir
  BAKIŞ AÇISI:.
  Anlatıcı; beğenen taktir ve tasdik eden, tenkit yönelten ve özeleştiride bulunan bakış açısı sergilemiştir.
  DİL:Yazar herkesin konuştuğu ortak dili kullanmıştır ve herkesin anlayabileceği bir dil kullanmıştır.Yabancı terimlere yer vermemiş sade yalın anlaşılır bir dil kullanmıştır.
  ÜSLUP:Yazar hem uzun hem kısa cümlelere yer vermiştir.Tasvirlerde bulunurken uzun cümleler kullanmayı tercih etmiştir.Edebi sanatlara, tamlamalara yer vermemiş akıcı olmasına özen göstermiştir.Bazı tekrarlanan tasvir cümleleri romanın akıcılığını bozsada roman bundan olumsuz şekilde etkilenmemiştir.
  HÜKÜM VE SONUÇ:Orhan Kemal yazılarında gerçeklilik çizgisinde yalın açık bir anlatım kullanır.Bu romanında bu özelliğini devam ettirmiştir.Değişik olarak o kendine has köy, Anadolu tasvirlerine yer verememiştir.Bunun nedeni olarak romanın İstanbul’da geçmesini gösterebiliriz.Eserde kendi görüşlerini direkt olarak ifade etmemiştir ama kahramanları aracılığıyla zaman zaman düşüncelerini yansıtmıştır.
  Orhan Kemal Murtaza romanında dönemin şartlarını açık anlaşılır okuyucuyu sıkmayacak şekilde sade gerçekçi bir dille anlatmıştır.

  Kendime Asııqm
  SarıMeLLy~:23:

  Yazınn Koppp Kardesimm
  Allah Kısmet ederse yazınn MeLiham bizde
  Dysun Herkesss

 8. #8
  HzL'm Ozi'm ErDi'm SarımeLLy ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Ozi'm
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  24658097

  Standart Bir genç kızın gizli defteri özet

  Gençler bu kitap tam size göre.İpek Ongunun Bir genç kızın gizli defteri kitabı
  Neden yazarız?
  Daha doğrusu neden anı defteri tutarız?

  Yaşamımızın her döneminde, ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız. Ve -bu biri- evet, bildiğiniz, anı defterimizdir. On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelirini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden garip davranıyorlar? Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Çeşme’de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları Serra’nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacaklar?
  - Kitap okumaya zamanım yok diyorsanız…
  - Trafikte çok zaman geçiriyorsanız…
  - Ev işi yaparken bile kitaplardan uzak kalmak istemiyorsanız…
  - Çocuğum kitap okumayı sevmiyor diyorsanız…
  - Görme engelli olup; okuma aşkıyla doluysanız…

  Kendime Asııqm
  SarıMeLLy~:23:

  Yazınn Koppp Kardesimm
  Allah Kısmet ederse yazınn MeLiham bizde
  Dysun Herkesss

 9. #9
  HzL'm Ozi'm ErDi'm SarımeLLy ~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Ozi'm
  Yaş
  18
  Mesajlar
  0
  Rep Puanı
  24658097

  Standart Çocuk KaLbi özet

  KİTABIN ADI : Çocuk Kalbi
  KİTABIN YAZARI : Edmondo De Amicis
  KİTABIN ANA DÜŞÜNCESİ
  Etrafındaki öğrenci arkadaşlarına göre maddi bakımdan iyi durumda olan ve ailesi tarafından ilgi gören çocuğun bu ilgiye fazla layık olamaması.
  Bu ana düşünce çocuğa doğrudan verilmemiştir. Hikayenin sonunda ana düşünce daha net verilmiştir.
  Bu kitap bir çocuğun ailesine saygılı davranması gerektiğini,arkadaşlarına iyi davranmasını gerektiğini göstermiştir. Yardımlaşmanın önemi belirtilmiş ve önyargılı davranmamamız gerektiği belirtilmiştir
  KİTABIN ÖZETİ
  İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfa yeni başlayan Enrico yeni öğretmeniyle tanışınca ilk başta hoşlanmaz. Eski öğretmeninin o güler yüzünü hatırladıkça üzülür fakat daha sonra yeni öğretmeninden hoşlanmaya başlar. Birgün Robetti adında bir çocuk okula giderken bir çocuğun atlı tramvay yolunda düştüğünü görür. Çocuğu kurtarırken kendi ayağı atlı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico üzülür.
  Başka bir gün Enriconun sınıfına Calabriali bir öğrenci gelir. Öğretmen sınıfla kaynaşmasını sağlar.Uzaktan gelen bu öğrenciye iyi davranılmasını ister. Yine günün birinde annesi ve kız kardeşi ile yoksul bir kadına çamaşır götüren Enrico kapıyı açan kadını görür ve içeride sınıf arkadaşını görür. Babası olmayan crossi bütün zorluklara rağmen karanlık odada dersini yapmaya çalışır. Bu duruma üzülen Enriconun annesi para yardımında bulunur. Kitabın sonlarına doğru Enrico annesine saygısızlık yapar.Bu olaya üzülen anne ve babası Enricoya nasihatlarda bulunur.
  KİTABIN KONUSU
  Kitabın konusu İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfı okuyan bir öğrencinin yazdığı bir yıllık okul hikayesidir.
  Konu ilgi çekici bir biçimde sunulmamıştır. Konusu olsun,içeriği olsun eğitici ve düşündürücü bir kitaptır.

  Kendime Asııqm
  SarıMeLLy~:23:

  Yazınn Koppp Kardesimm
  Allah Kısmet ederse yazınn MeLiham bizde
  Dysun Herkesss

 10. #10
  Üye büşranın melekleri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  16
  Mesajlar
  461
  Rep Puanı
  20245

  Standart Cevap: Bir genç kızın gizli defteri özet

  saol canım..!!
  minik kuşum yoshy
  kömür prensesim cemre
  sarı çıyanım gülçin
  biricik meleğim eren
  Deniz kumlardaki izleri siler,
  Yaprak yeşil rengini ağaçlara döker,
  Ama hiç birşey kalbinizdeki sevgiyi bitiremez..


  PrenS KiM oLuRSa PreNseS HeP BeNiMKonu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. ßenden Kitap ÖzéTLéRi
  Konuyu Açan: feministanbul, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 12-20-2008, 03:43 PM
 2. Kitap Özetleri
  Konuyu Açan: *EzGi LaViGnE*, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 05-04-2008, 11:46 AM

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •