1- Ödevin konusunu iyice anlamak için öğretmeninden yardım al. Senden beklentilerinin neler olduğunu öğren. Belki de senin düşünmediğin bir bakış açısıyla hazırlamanı istiyor.
Grup Hepsi Fan Club - Dönem Ödevi hazırLarken Dikkat Etmen Gerekenler
2- Sonra kağıdı kalemi eline almalı ve yapacağın ödevin projesini hazırlamalısın. Ödevinde yer alacak başlıklar neler? Ödevin kaç sayfa olacak? El yazısıyla mı yazacaksın, yoksa bilgisayarda mı? Kağıt düzeni nasıl olacak? Kapağı nasıl dizayn edeceksin? Hangi kaynaklardan yararlanacaksın? Ne zaman bitirmiş olacaksın?

3- Öğretmenine giderek tasarladığın fikirleri onunla paylaş. ''Böyle düşünüyorum'' gibi cümleler kur. Eğer daha önce konuştuğunuz gibi her şeyi doğru planlamışsan seni onaylayacaktır. Eksiklerin varsa da yol gösterecektir.

4- Öğretmeninden isteyeceğin ikinci şey, kaynak kitap isimleri... Kimi öğretmenler kitap konusunda yardımcı olurken, kimileri senin araştırmanı ve bulmanı ister. Sen yine de şansını dene.

5- Teknolojinin faydalarından yararlanmamak olmaz! İnternette araştırma yaparak fotoğraflar, görüntüler elde etmeye çalış. Kitap isimlerine göz at. Ama bu bilgileri sağlam kaynaklardan kontrol etmeyi ihmal etme. Unutma, öğretmenlere göre internet sağlam bir kaynak değil.

6- Ardından kendine rahat olduğun bir gün belirle ve üniversitelerin kütüphanesine giderek ödev konun hakkında ne kadar kitap varsa hepsini incele. İşine yarayacağını düşündüğün sayfaların fotokopilerini al. Sadece kitaplar değil, belki daha önce başka öğrenciler tarafından yapılmış tezlerle de işine yarayabilir.

7- Ödevini, edindiğin bilgileri bir araya getirmek amacıyla bilgisayarda yazmaya başla. Düzgün olmasına gerek yok. Sadece özet şeklinde, kroki mantığıyla olsa yeterli.

8- Bilgisayarda hazırladığın bu ön hazırlığı öğretmeninle paylaş. Bu sayede eksiklerin olup olmadığını öğrenebilirsin.

9- Öğretmenine ödevi el yazısıyla mı, yoksa bilgisayarda mı yazacağını sormayı unutma. Genelde sayısal derslerde öğretmenler el yazısı isteseler de, kimileri bilgisayar yazısını tercih ediyor.

10- Ödevi bitirdikten sonra hepsini tekrar okuyup imla hatalarına bak ve yanlışları düzelt. Sayfaları numaralandırman da öğretmeninin hoşuna gidebilir.

11- Ödeve ''içindekiler'' bölümü ve ''kaynakça'' eklemeyi unutma.

12- Kaynakça bölümünde kaynakları belirtirken sırasıyla yazarın soyadı ve adı, yayınlanma tarihi, kitabın adı, kaçıncı basım olduğu ve yayınevini yazmalısın. Örnek: Öztürk, S. (1992). Pazarlama Yönetimi, İkinci basım. İstanbul: Beyaz Kitabevi

13- Kapağın üzerine ödev konunu, ismini ve numaranı, dersin öğretmeninin adını belirli bir düzen içinde yazmayı unutma.