Konu Etiketleri

gökkuşaği , gökkuşağı görüntüleri , gökkuşağının renk sırasına göre resmi ,

Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Gökkuşağı ve Resimleri

Serbest Kürsü forumunda bulunan Gökkuşağı ve Resimleri konusunu görüntülemektesiniz. Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağında görülen yedi renk; kırmızı, turuncu, ...

 1. #1

  Standart Gökkuşağı ve Resimleri

  Sponsorlu Reklamlar  Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağında görülen yedi renk; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mordur.Tipik bir gök kuşağı kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mor renklerinden meydana gelen bir renk sırasına sahip bir veya daha fazla aynı merkezli arklardan ibarettir. En çok rastlanan çeşidi ilkel (birinci) gökkuşağıdır. Bu çeşidin merkez açısı 42° civarındadır ve kırmızı renk dış tarafa, mor renk iç tarafa isabet eder. Bazen ışığı daha zayıf merkez açısı 50° civarında olan tali (ikinci) gökkuşağına da rastlanır. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir. Bunların haricinde sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından müteşekkil küçük kuşaklar da görülür ve bunlar birinci gökkuşaklarının iç tarafında ve ikincilerin dış tarafında bulunurlar.
  Grup Hepsi Fan Club - Gökkuşağı ve Resimleri
  Gökkuşakları; ışık ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması ile meydana gelir. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar en parlak ve renk ayrılması en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf ve daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği sis kuşağı olarak da isimlendirilen ve sis bulutu veya buğusu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır. İki kişide baktığında aynı gökküşağını göremez. İki kişi de farklı bir gökkuşağı görecektir.Neden?Çünkü yağmur damlaları sürekli yer değiştirdikleri için görünüşü de değişmektedir. Birçok kültür gökkuşağını cennet ile dünya arasındaki köprü olarak görmektedir.Doğadaki en güzel manzaralardan biri olan gökkuşağı batı kültüründe umut ve şans sembolü olmuştur. İran Müslümanlarına göre gökkuşağındaki renklerin bir önemi vardır.Yeşil bolluk,kırmızı savaş ve sarı ise ölüm anlamına gelir.Sibirya’da güneşin dili olarak düşünülür.Güney Amerika’daki Hintliler ise denizin üzerinde görülmesinin bir şans olduğuna inanırlar. Diğer adları; alkım, ebekuşağı, ebemkuşağı, eleğimsağma, hacılarkuşağı, meryemanakuşağı, alaimisemadır.


  Gökkuşağı ve ResimleriGökkuşağı ve Resimleri
  [img]www.bogazliyan.bel.tr/gokkusagi/gokkusagi-1.jpg[/img]
  Gökkuşağı ve Resimleri

 2. İlginizi Çekebilir


 3. #2

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  süper ya...

 4. #3

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  şeyy saol ama okumadımGökkuşağı ve Resimleri

 5. #4

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  SAoll....

 6. #5

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  tşk paylaşım için Gökkuşağı ve Resimleri

 7. #6

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  çok uzun kıs one öle aayy ama nese saoll

 8. #7

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  hahahaa süperler

 9. #8

  Standart Cvp: Gökkuşağı ve Resimleri
  süper tatlımm

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Gökkuşağı ResimLeri =)
  Konuyu Açan: Emergency., Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj : 09-25-2009, 07:22 PM
 2. Muhteşem gökkuşağı resimleri
  Konuyu Açan: *éReN-GüLséN*, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 03-11-2008, 06:24 PM
Genel Genel