Konu Etiketleri

mayoz bölünme nedir 8 sınıf , mayoz bölünme evreleri 8 sınıf , mayoz bölünme nedir 8sınıf , mitoz bölünme nedir 8 sınıf , 8 sinif mayoz bolunme asamalari kisaca , mayoz bölünmenin evreleri 8sınıf , mayoz nedir kısaca 8sınıf , 8sınıf mayoz bölünme nedir , 8 sınıf mayoz bölünme nedir8 sınıf mayoz bölünme nedir8 sınıf mayoz bölünme nedir , mayoz 1 ve mayoz 2 8 inci sınıf , mayoz bölünme 8 sınıf tanım , 8sınıf mayoz bölünme 2 evre resimleri , 8sinif mayoz evreleri ve sekli , mitoz mayoz ile ilgili bilgi 8 sinif , 8sınıf mayozun kısaca tanımı ,

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

8 inci sınıf mayoz bölünme

Yararlı Bilgiler forumunda bulunan 8 inci sınıf mayoz bölünme konusunu görüntülemektesiniz. MAYOZ BÖLÜNME Grup Hepsi Fan Club - 8 inci sınıf mayoz bölünme Hücrede kromozom sayısının yarıya indirgenmesi amacıyla yapılan bölünmeye mayoz veya redüksiyon bölünme deniir. Mayoz bölünmenin amacı gerçekte bir ...

 1. #1

  Standart 8 inci sınıf mayoz bölünme

  Sponsorlu Reklamlar  MAYOZ BÖLÜNME
  Grup Hepsi Fan Club - 8 inci sınıf mayoz bölünme Hücrede kromozom sayısının yarıya indirgenmesi amacıyla yapılan bölünmeye mayoz veya redüksiyon bölünme deniir. Mayoz bölünmenin amacı gerçekte bir çoğalma değil, aksine eşeysel rekombinasyonları ve bunun sonucunda biyolojik çeşitliliği meydana getirmektir. Birbirini takibeden iki bölünme şeklinde olan mayozun birinci bölümünde kromozom sayısı yarıya iner, ikinci bölümünde ise tipik bir mitoz bölünme meydana gelir.

  8 inci sınıf mayoz bölünme

  İNTERFAZ I

  Mitoz bölünmede olduğu gibidir. Genetik materyal ve organeller kendini eşler.

  PROFAZ I

  Kromotin iplikler kısalıp, kalınlaşır ve belirgin kromozom şeklini alır. Kromozomlar üzerindeki kromerler belirgin hale gelir. Bu evreye Leptoten de denir. Çekirdek zarı yavaş yavaş erir ve sentrozomlar kutuplara doğru hareket eder.Homolog kromozomların her bir çiftinin yan yana gelip ve birbirinden ayrılmadan kalmalarına zigoten denir. Homolog kromozomlardaki bu protein eksenler birbirine enine protein köprülerle bağlanarak çok sağlam synaptonemal kompleksleri oluştururlar. Yapısında 4 kromotid bulunan bu komplekslere tetrad bu olaya da sinapsis denir. birinci profazın bu evresine ise Zigoten adı verilir. Sinaps sırasında kromozomlar hem kısalıp hem de kalınlaşırlar. bu evreye de Pakiten de denir. Bu sırada çok önemli bir olay olan krossing over başlar.

  ****FAZ I

  Mitozda bir çift ikiz kromotid ihtiva eden homolog kromozomlardaki her bir kromozomun hücrenin ekvator tablasın a hareket etmesine karşılık, mayoz bölünmede ekvator tablasında yer alan kromozomlar 2 homolog kromozom çifti halindedir ve her birinde ikişer hibrid kromotid bulunmaktadır.

  ANAFAZ I

  Bu safhada profazın ortalarında birbirine sinaps yapan homolog kromozomlar birbirinden ayrılmaya başlarlar.Hibrid kromotidleri ihtiva eden her bir kromozomun iğ ipliklrine takılıp kutuplara doğru hareket etmesiyle birinci anafaz son bulunur.

  TELOFAZ I

  Bu safha tümüyle mitoza benzer tek fark ise mitozda yeni teşekkül eden çekirdekte ana hücreninkine eişt sayıda kromozom bulunmasına karşılık mayoz bölünmede bu kromozom sayısı yarya inmiştir. Mitoz bölünmedeki her bir kromozom bir kromotid kromozomdur. Halbuki mayozdakiler bir çift hibrit kromatid ihtiva eden kromozomlar halinde bulunurlar.

  Mayoz II
  Profaz II
  Birinci bölünmenin telofozı ile ikinci bölünmenin arasında bir dinlenme devresi olmadan çekirdek zarı parçalanır. Birinci iğ iplikçiklerinin doğrultusunu dik yeni iğ iplikçikleri oluşur.

  ****faz II
  Her oğul hücrenin haploıd (n) kromozomu ekvatoral düzlem üzerinde dizilir. Bu evrede kromozomlar ikili görülür.
  Anafaz II
  Ekvatoral düzlem üzerinde dizilmiş olan diatlar sentromerlerinin uzunlamasına bölünmesiyle birbirinden ayrılırlar. Her kromatid anafaz kromozomu halinde kutuplara çekilir.

  Telofaz II
  Kromozomların helezonları açılır, dolayısıyla görünmez olurlar. Çekirdek zarları oluşur sitoplazma bölünür. Böylece bir hücreden 4 tane haploid hücre meydana gelir.

  * Sitoplazma bölünmesi

  Hayvansal hücrelerde: Çekirdek bölünmesi tamamlandıktan sonra sitoplazma ortadan boğumlanarak ikiye bölünür ve iki ayrı hücre oluşmuş olur.

  Bitkisel hücrelerde: Oluşmuş olan iki çekirdekli hücrenin ortasında bir orta lamel (ara lamel) oluşur ve hücre duvarına kadar ulaşır. Dolayısıyla birbirine bitişik iki hücre oluşur.

  Mayoz bölünme sonucunda n kromozomlu 4 hücre (gamet)oluşur.

 2. İlginizi Çekebilir


 3. #2

  Standart
  Bildiğim kadarıyla bu sene 8. sınıfta mayoz bölünmenin evreleri gösterilmiyor, geçen sene gösteriliyordu.Ama teşekkürler 8 inci sınıf mayoz bölünme

 4. #3

  Standart
  cAnIm ben 8inci sınıfa gidiyorum Bize gösterildi tEşEkKÜRLER
  DÜZENLEME: ~Miss Kaya~ türkçeye özen lütfen

 5. #4

  Standart
  8 inci sınıf mayoz bölünme willhelmina Nickli Üyeden Alıntı 8 inci sınıf mayoz bölünme
  Bildiğim kadarıyla bu sene 8. sınıfta mayoz bölünmenin evreleri gösterilmiyor, geçen sene gösteriliyordu.Ama teşekkürler 8 inci sınıf mayoz bölünme
  cAnIm gösteriliYoR ben de bu sEne 8. sınıfm hem bu konular yüzünden ders bile işleyemiyoruz anlarsın işte bizim sınıfın erkekleri
  DÜZENLEME: ~Miss Kaya~ türkçeye özen lütfen :Oku:

 6. #5

  Standart
  EVET anlarım CANIM aynılarından bizdede var
  DÜZENLEME: ~Miss Kaya~ türkçeye özen lütfen

 7. #6

  Standart
  saol cAnIm bende 8. sınıfa gidiyorum ama interfaz profaz fAlAn gösterilmiyoE(en azından biz işlemiyoruz) yinede teşekkür...
  DÜZENLEME: ~Miss Kaya~ türkçeye özen lütfen

 8. #7

  Standart
  cAnIm ben 8inci sınıfa gidiyorum Bize gösterildi tEşEkKÜRLER

  DÜZENLEME: ~Miss Kaya~ türkçeye özen lütfen

 9. #8

  Standart
  Ah ah eski günlerimi hatırladım. Sağol cnm. 8 inci sınıf mayoz bölünme

 10. #9

  Standart
  Ne guzeL konuLardı bnLr 8 inci sınıf mayoz bölünme smdı neLerLe ugrasıroz xS payLasm ıcın tskLeer cnmm (: ..

 11. #10

  Standart
  saol jnmde o konuyu geçeli yıllar olu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Benzer Konular

 1. Tarkan-inci tanem
  Konuyu Açan: dieyoung, Forum: Şarkı Sözleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07-09-2009, 07:01 AM
 2. inci eL çantası modelleri
  Konuyu Açan: SarımeLLy ~, Forum: Ayakkabı ve Çanta Modası.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01-27-2009, 01:03 PM
Genel Genel